Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
27-07-2016

Wieża Bracka to najstarsza, najbardziej okazała i niewątpliwie jedna z najciekawszych budowli w Lubaniu. Jest otwarta dla zwiedzających, z jej szczytu można podziwiać zapierającą dech w piersiach panoramę.

Wieża Bracka została wzniesiona w 1318 r. Wzmacniała obronę najważniejszej bramy miejskiej i znajdującego się w jej bezpośrednim sąsiedztwie klasztoru franciszkanów. To właśnie od braci franciszkanów wywodzi się nazwa wieży i głównej bramy Lubania. Oprócz tego pełniła funkcje obserwacyjne. Ponadto jako jedyne założenie obronne w Lubaniu mogła stanowić samodzielny punkt oporu. Bez wątpienia posiadała także ogromne znaczenie prestiżowe. Wieża Bracka została zbudowana z kamienia bazaltowego na planie koła. Jest to budowla ośmiokondygnacyjna o wysokości 45 m. Grubość murów do piątej kondygnacji wynosi ok. 3 m. Pozostała cześć wieży ma grubość ścian ok. 2,5 m. Pierwotnie wejście do wieży umieszczone było od strony miasta na wysokości drugiego piętra. Kolejna kondygnacja znajdowała się na tej samej wysokości, co chodnik strzelecki barbakanu przylegającego do wieży. Dopiero ponad nią umieszczono pierwsze otwory strzeleckie. Na wysokości piątego pietra ulokowano wykusz klozetowy. Powyżej znajdowało się urządzone w drugiej poł. XVII w. pomieszczenie dla strażników. Wszystkie stropy, z wyjątkiem ostatniego, położonego najwyżej, miały konstrukcję drewnianą. Wieże wieńczyły dwa ganki osłonięte blankami oraz spiczasty dach. Blanki pierwszego krużganku miały ok. 2 m. wysokości. Tymczasem układające się schodkowo blanki najwyżej położonego ganku posiadały wysokość od 1 do 3 m. Lubańskie obwarowania były kilkakrotnie świadkiem zmagań o miasto. Niemalże zawsze w ich trakcie ważną rolę odgrywała Wieża Bracka. Zazwyczaj to wokół niej koncentrowały się rozstrzygające walki o Lubań. Po raz pierwszy walki o Wieżę Bracką miały miejsce w roku 1431 w trakcie wojen husyckich. Ponownie nasza wieża stała się przedmiotem zmagań w czasie wojny trzydziestoletniej. W czasie tego konfliktu dwukrotnie, mianowicie w roku 1639 i 1641, żołnierze szwedzcy próbowali zburzyć Wieżę Bracką. Na szczęście żadna z prób nie zakończyła się ich sukcesem.

Do zwiedzania wieży zapraszamy od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na wieżę o 15:30). Obiekt udostępnia Muzeum Regionalne w Lubaniu.

Zapraszamy do wycieczek z licencjonowanymi przewodnikami miasta Lubań.

Informacje o aktualnych godzinach wstępu lub tymczasowym zamknięciu Wieży Brackiej tutaj: https://luban.pl/muzeum oraz pod numerami telefonu: (+48)75 722 32 13  (+48) 602 751 995

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...