29-05-2024

28 maja w Sali Rajców miejskiego ratusza radni obradowali na 2. w tej kadencji sesji Rady Miasta Lubań.

W pierwszej kolejności zebrani przyjęli protokół z I sesji odbytej w dniach 7 i 13 maja 2024 roku.

Kolejnym punktem obrad było sprawozdanie z pracy Burmistrza Miasta Lubań w okresie między sesjami. Tu radni zainteresowali się planowaną wymianą opraw oświetleniowych na terenie miasta, spotkaniem Powiatowej Rady Rynku Pracy oraz spotkaniem rady budowy LPWiK, a także dostosowaniem Przedszkola Miejskiego nr 1 w celu utworzenia miejsc żłobkowych oraz remontem wieży trynitarskiej i modernizacją amfiteatru.

Następnie członkowie Rady Miasta przyjęli raport dotyczący oceny zasobów pomocy społecznej w oparciu o analizę lokalnej sytuacji społecznej i demograficznej za rok 2023 oraz raport z monitoringu Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Miejskiej Lubań na lata 2017 – 2025.

Dyrektor Muzeum Regionalnego dr Łukasz Tekiela oraz dyrektorka Miejskiego Domu Kultury Grażyna Glodek przedstawili stan przygotowań do Sudeckiego Festiwalu Minerałów i LAWY 2024.

W kolejnym punkcie obrad radni przyjęli sprawozdanie z realizacji rocznego programu współpracy z organizacjami pozarządowymi za 2023 rok.

Następnie główny specjalista ds. funduszy zewnętrznych i rozwoju Mariusz Tomiczek przedstawił raport o stanie miasta za 2023 rok.

W dalszej części obrad radni zajęli się uchwałami w sprawach:

• przyznania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na obszarze miasta Lubań,
  • przyjęcia Regulaminu udzielania dotacji celowej ze środków budżetu Gminy Miejskiej Lubań na wymianę źródeł ogrzewania opartych na paliwie stałym na inne źródła ciepła ograniczające niską emisję na terenie miasta Lubań w roku 2024,
  • uzgodnienia zabiegów pielęgnacyjnych na pomnikach przyrody,
  • w sprawie uchwalenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego wzdłuż rzeki Kwisy – terenu pomiędzy Harcerską Górą a ulicą Różaną,
  • zmiany w budżecie Gminy Miejskiej Lubań na 2024 rok.

Wszystkie powyższe dokumenty zostały podjęte jednogłośnie.

Na zakończenie sesji radni uczcili minutą ciszy zmarłą Ewę Gutek.

Kolejną sesję Rady Miasta Lubań zaplanowano na 25 czerwca 2024 roku na godzinę 9.30.

(ŁCR)