Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-03-2024

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o rozbudowie trasy rowerowej oraz Dniu Kobiet.

W Lubaniu ciąg dalszy rozbudowy ścieżek pieszo-rowerowych. Do lata powstanie kolejny odcinek. W przyszłości połączy się z Dolnośląską Cyklostradą. 

Dzień Kobiet to okazja nie tylko do składania życzeń, ale także spotkań. Zobaczmy, jakie pomysły na świętowanie miały lubanianki i czego życzyli im panowie.

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o rozbudowie trasy rowerowej oraz Dniu Kobiet. 

Pasjonaci dwóch kółek już szykują swój sprzęt na nowy sezon. Miejski samorząd od kilku lat systematycznie rozbudowuje ścieżki pieszo-rowerowe. Naszym pomysłem jest Lubańska Pętla Rowerowa o docelowej długości około 15 kilometrów. Dwa lata temu wybudowano pierwszy odcinek za szpitalem, a obecnie powstaje kolejny.

- Wnioskowaliśmy w miarę posiadanych środków własnych o 5 kilometrów dróg rowerowych, których realizację już rozpoczęliśmy i ona ma zakończyć się do lata tego roku. Mam nadzieję, że – staraniem wykonawcy – będzie to szybciej po to, żebyśmy już na późną wiosnę z części tych dróg mogli korzystaćzapowiedział Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński. 

Powstająca trasa prowadzi od ulicy Zawidowskiej w kierunku cieku wodno-błotnego Gozdnica, gdzie zaobserwujemy między innymi żeremia i inne ślady działalności bobrów. 

W przyszłości lubańska pętla rowerowa połączy się z Dolnośląską Cyklostradą. Dokumentacja techniczna dotycząca lubańskiego odcinka cyklostrady jest już w przygotowaniu. 

- No i uzupełnieniem tych ścieżek rowerowych ma być również rowerowy park umiejętności, który już jest realizowany, a wokół którego, między innymi w ramach właśnie tej pętli rowerowej, wykonawca ma wykonać również kawałek ścieżki rowerowej, łączący tę ścieżkę rowerową z cyklostradą rowerowądodał burmistrz

Jak zapowiada Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, następny odcinek tras rowerowych w naszym mieście powstanie wzdłuż drogi krajowej nr 30.


Tradycyjnie Dzień Kobiet to świetna okazja, aby wywołać uśmiech na twarzach pań.

Na ulicach Lubania spotkaliśmy wielu panów z wiązankami kwiatów.

- Najlepszego Dnia Kobiet życzę wszystkim lubaniankommówił Marcin.

- Idę, dopiero będę niósł – dla teściowej, dla żonywyliczał Andrzej. 

- Kolorystyka się zmienia, ale tradycja: róża, tulipan, wiosna – żonkile, frezja – to wszystko, co jest ulubionym kwiatem Polakówoceniła Helena Gądek, właścicielka kwiaciarni.

Niektórzy panowie mają jednak inne pomysły.

- Dałem stówę, proszę panią, na prezent. Przecież nie będę kupował kwiatka, nie? Niech sobie sama kupi kwiatka terazAndrzej był zdecydowanie mniej romantyczny.

- No, myślę, że kwiatek do tej stówy też by pasował... 

A panie wiedzą, że wcale nie muszą czekać na ruch mężczyzn. 

- Kiedyś to panowie – tylko i wyłącznie. Panie sobie nie składały życzeń, nie było takiego zwyczaju w ogóle, żeby pani pani. Teraz w tym Internecie, prawda, rano sobie już tam wysyłamy te filmiki, a przedtem czekało się na panów – na kwiaty, na prezentyopowiadała Urszula.

- Teraz kobiety bardziej same sobie robią przyjemności: czy zakupy, czy do kawiarni na jakąś kawkę z ciachem, o! Umilamy sobiedodała Jadwiga.

W dniu swojego święta panie z uśmiechem opowiadały o drobnych przyjemnościach.

- Ja co roku świętuję, ale dopiero będzie, dopiero będzie ciacho, kawusia, jakaś lampeczka dobrego winka – tak że to będzie wieczorkiem dopiero. Teraz mamy zamieszanie, mamy różne sprawy do załatwienia. Obiadek trzeba zrobić, prawda? Później będzie świętowanieplanowała Alicja.

A jak to było dawniej?

- Też był hucznie obchodzony, bo ja pracowałam i w zakładzie nie obyło się po pracy bez spotkań wspominała Wanda.

- Goździk, klapa, goździk i rajstopy, nie? dodał Andrzej.

- Kiedyś tak, ale to dawno było, z dwadzieścia lat temu to było pełno kartek. Młodzi teraz siedzą w telefonach i esemesują no i proste – memy nie memy, tak że takie czasy, takie czasy. A kiedyś babcie tylko pisały, nie? A teraz dzieciaki nie umieją chyba pisać. Czy umieją? Z błędami, z błędamilistonosz Jan porównał zwyczaje.

Dziś w kanonie prezentowym na Dzień Kobiet próżno szukać rajstop.

- No tak przyjemniej jest, bo nie tylko kwiatki, ale też bombonierki, wyjścia jakieś do kina, no inaczej jest troszeczkę, bardziej sympatyczniej - Monika zdecydowanie wybrała współczesne obyczaje.

Drobny upominek i symboliczny kwiatek otrzymały wszystkie lubanianki, które w piątkowy wieczór wybrały się do domu kultury się na koncert piosenek Edith Piaf.

(ŁCR)

Link do wideoinformatora

  

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...