Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
19-09-2023

18 września członkowie Związku Sybiraków - Koło Lubań, przedstawiciele władz samorządowych i miejskich instytucji, delegacje służb mundurowych, młodzież z lubańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczcili pamięć syberyjskich zesłańców.

Na pierwszym planie znajduje się pomnik przed którym leżą bukiety kwiatów. W tle widać budynek i drzewa.

"Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie".
(Adam Mickiewicz, „Dziady”)

Tegoroczny Światowy Dzień Sybiraka przypada w 84. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę. W 2023 roku obchodzimy także 95. rocznicę powstania i 35. rocznicę reaktywowania Związku Sybiraków oraz Dnia Sybiraka.

Uroczystości rozpoczęły się na cmentarzu komunalnym w Lubaniu pod pomnikiem Ofiar łagrów, zsyłek i innych miejsc kaźni na „Nieludzkiej Ziemi”.

W kościele pw. Świętej Jadwigi Śląskiej kapłani z lubańskich parafii odprawili mszę świętą w intencji Ojczyzny i Sybiraków.

Część patriotyczną rozpoczął przejmujący apel poległych. Medalami pamiątkowymi i Odznakami Honorowymi Sybiraka członkowie Związku Sybiraków wyróżnili osoby i instytucje, wyjątkowo zasłużone dla działalności miejscowego koła. Na zakończenie uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów pod Wotum Dziękczynnym.

Najważniejszym celem obchodów Dnia Sybiraka jest utrwalanie pamięci o prawdziwych losach zesłańców, na których bolesne piętno odcisnęła „Golgota Wschodu”.

(ŁCR)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...