Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-05-2020

Miastu Lubań udało się zrealizować szkolenia w stu procentach. Gratulacje dla uczestników, a było ich całkiem sporo, bo aż 151. Nabyli kompetencje cyfrowe i tym samym przyczynili się do doposażenia szkolnej bazy dydaktycznej w sprzęt cyfrowy.

Miasto Lubań znalazło się w gronie realizatorów unijnego projektu grantowego pn. "E-Aktywni Mieszkańcy Województwa Dolnośląskiego i Lubuskiego" współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

 

Celem projektu pn. „E–aktywni mieszkańcy Gminy Miejskiej Lubań” realizowanego w mieście, było podniesienie poziomu kompetencji cyfrowych niezbędnych do skutecznego korzystania z mediów cyfrowych w celach zawodowych, edukacyjnych i rekreacyjnych, rozwój kompetencji cyfrowych mieszkańców, w tym poprawa umiejętności korzystania z Internetu i e-usług publicznych. Partnerem projektu była Fundacja Wspierania Zrównoważonego Rozwoju, natomiast realizacja projektu odbyła się dzięki miejskim jednostkom. Na realizację inicjatywy aktywizacji cyfrowej mieszkańców lubański samorząd otrzymał dotację w wysokości 84 tys. zł. Założono uczestnictwo 150. i udało się przeszkolić 151 osób. Udział w warsztatach był bezpłatny, a skorzystać mógł każdy, kto ukończył 25. rok życia. Wśród chętnych nie zabrakło rodziców, seniorów, uczestników Uniwersytetu III Wieku w Lubaniu, pracowników instytucji, bibliotekarzy i wielu innych mieszkańców Lubania, powiatów lubańskiego i zgorzeleckiego ciekawych cyfrowego świata i innowacyjnych rozwiązań oraz jednocześnie chcących pomóc w pozyskaniu sprzętu komputerowego dla uczniów.

Zajęcia rozpoczęły się 20 lutego br. i realizowane były w Szkole Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu, Ośrodku Wsparcia Dziennego w Lubaniu oraz Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lubaniu. W zależności od potrzeb, realizowano cztery moduły: rodzic w Internecie, moje finanse i transakcje w sieci, działam w sieciach społecznościowych, kultura w sieci. Trenerzy projektowi przekazywali wiedzę z zakresu bezpiecznego korzystania z Internetu, wyjaśniali, jak bezpiecznie poruszać się w portalach społecznościowych, wskazywali, gdzie w sieci szukać ciekawych i przydatnych zasobów kultury i zasobów edukacyjnych oraz przedstawiali szczegóły i sposoby korzystania z usług e-administracji.

Z powodu koronawirusa nastąpiło przesunięcie terminu realizacji projektu i tym samym pozostała jedna grupa do przeszkolenia. Życie powoli wraca do normy i tak, zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa, 11. i 12. maja br. udało się przeszkolić ostatnich uczestników projektu w Bibliotece w Ratuszu. Tym samym lubański samorząd przystępuje do ostatniego etapu realizacji projektu, czyli jego rozliczenia.

W ramach unijnego projektu zakupiono 10 nowych laptopów, które były używane do przeprowadzania szkoleń. Teraz zostaną przekazane Szkole Podstawowej nr 4 w Lubaniu i będą służyć uczniom do celów edukacyjnych.

Tak więc, „e-aktywni” są wśród nas. Rozwój Internetu i nowych technologii może budzić niepokój, ale jak się okazuje mieszkańcy przełamują bariery. Wykorzystają szanse i zwiększają swoje kompetencje.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Oś priorytetowa nr 3 „Cyfrowe kompetencje społeczeństwa”, Działanie nr 3.1 „Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych”.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...