Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
05-02-2020

Po raz drugi w Sali Rajców zebrała się Młodzieżowa Rada Miasta Lubań. Spotkanie zdominował temat tegorocznej LAWY.

Od grudnia w Lubaniu działa Młodzieżowa Rada Miasta Lubań. W jej skład wchodzą uczniowie podstawowych i ponadpodstawowych szkół z terenu miasta. Nastoletni radni powoli zaczynają chwytać wiatr w żagle. Przed przyjęciem protokołu z I sesji wręczony został akt powołania dla nieobecnego ostatnio członka rady. W dalszej części spotkania przystąpiono do zgłaszania postulatów i inicjatyw. W trakcie obrad dało się wyczuć zainteresowanie młodzieży sprawami miasta. Bez wątpienia mamy do czynienia z młodymi aktywistami, o których w przestrzeni miejskiej jeszcze nie raz usłyszymy. Członkowie rady przygotowują się do zorganizowania konkursu na logo Młodzieżowej Rady Miasta Lubań. Chcieliby również być inicjatorami spotkań z ciekawymi ludźmi, np. z przedsiębiorcami czy znanymi lubanianami. Do aktywności, zadawania pytań i czynnego udziału w sesji zachęcał młodzież Zastępca Burmistrza Miasta Lubań, Mateusz Zajdel. Kluczowym momentem drugiego spotkania było wystąpienie Dyrektora Miejskiego Domu Kultury, który streścił stan przygotowań do Sudeckiego Festiwalu Minerałów.

- Na początek bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie na dzisiejszą sesję – zainicjował swoje przemówienie Bartosz Kuświk, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury. - Cieszę się, że Młodzieżowa Rada Miasta Lubań jako jeden z pierwszych tematów wybrała coś z „podwórka kultura”. Myślę, że to dobrze rokuje na przyszłość. Wierzę, że kultura jest Radzie bliska i będzie miała swoje miejsce w Państwa planach i działaniach.

W dalszej części wystąpienia dyrektor wyjaśniał słuchaczom jak wygląda organizacja tak dużego przedsięwzięcia, jakim jest Sudecki Festiwal Minerałów. Zaznaczał, że choć wydarzenie ma miejsce dopiero w połowie wakacji, to poprzedzają go miesiące wytężonej pracy. Mówił, że SFM to dzieło wielu miejskich jednostek. Po streszczeniu mineralogicznej i rozrywkowo-handlowej (rękodzieło, giełda staroci, wesołe miasteczko) strony wydarzenia dyrektor przeszedł do spraw związanych bezpośrednio z LAWĄ.

- Odbywać się ona będzie 3 i 4 lipca, czyli w piątek i sobotę – mówił B. Kuświk. - Na naszej scenie w piątek wystąpi Grzegorz Hyży, zaś w sobotę w amfiteatrze zobaczymy zespół Bad Boys Blue oraz grupę Piękni i Młodzi. To są główne gwiazdy, z którymi mamy już podpisane umowy. Jednak to nie jest koniec atrakcji muzycznych, nadal prowadzimy rozmowy z innymi wykonawcami. Może Szanowna Rada będzie miała jakieś propozycje w tej kwestii? Jednak pamiętajmy przy tym, że nie wystarczy chcieć. To, kto zagra na naszej imprezie, zależy od wolnych terminów i oczywiście wysokości honorarium za występ. Warto również wiedzieć, że tegoroczny festiwal uświetni niezwykła rocznica naszego miasta. Bowiem Lubań w tym roku obchodzi swój jubileusz osiemsetlecia – zakończył przedstawiciel Miejskiego Domu Kultury.

Dyrektor MDK-u uważnie wysłuchał pytań ze strony młodzieży. Były wśród nich propozycje wykonawców, których uczniowie lubańskich szkół chcieliby widzieć w Lubaniu (m. in. Krzysztof Krawczyk, Akcent, Tymek) oraz szczegółowe zapytania odnośnie tegorocznego święta miasta. Korzystając z obecności dyrektora Miejskiego Domu Kultury, młodzież poruszyła kwestię oferty zajęć w jednostce. Zasugerowała, że uczniowie lubańskich placówek chętnie korzystaliby z zajęć plastycznych. Bartosz Kuświk z radością dyskutował z radnymi, jednocześnie podkreślając wolę współpracy i zapewniając, że drzwi jego gabinetu są dla nich zawsze otwarte.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...