10-11-2014

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Lubaniu zaprasza na „Piórem i pędzlem malowane wspomnienie o Kazimierzu Fiałkiewiczu" 21 listopada 2014 godz 16:30

Kazimierz Fiałkiewicz

1932 r. – 2012 r.

Mieszkał i tworzył w Lubaniu.

Kazimierz Fiałkiewicz urodził się w malowniczym miasteczku w Bieszczadach. Tam spędził dzieciństwo,a po wyzwoleniu wraz z rodzicami zamieszkał w Lubaniu. Tutaj w 1982 r. został uczestnikiem Klubu Plastyka Amatora przy Muzeum Osadnictwa Wojskowego. Jako członek tej formacji bardzo aktywnie brał udziałw wystawach, plenerach, przeglądach i licznych konkursach. Tworzył wspólnie z małżonką Heleną. Łączyło ich wiele pasji, ale najbardziej realizowali się w malarstwie olejnym.
Tematyka obrazów charakteryzowała się różnorodnością. Natchnieniem Kazimierza Fiałkiewicza były ludzkie przeżycia oraz natura. Sięgał też do tematyki marynistycznej, a szereg jego prac nawiązuje do eposu żołnierskiego. W tej twórczości widzimy także tematykę hippiczną, wypływającą z zainteresowania pięknem zwierząt. Artysta chętnie malował kwiaty wypielęgnowane własnoręcznie na swojej działce, a także motywy określane w malarstwie jako martwa natura. Ogólnie obrazy twórcy wyróżniają się różnorodną kolorystyką, a w doborze barw wyraźną inspiracją były jego emocje.
Prezentowane na wernisażu prace plastyczne i wiersze autorstwa Kazimierza Fiałkiewicza, to świat artysty przepuszczony przez pryzmat jego wrażliwości, dlatego też zdobywały uznanie wśród odbiorców. Wystawa jest zaledwie namiastką spuścizny po Kazimierzu Falkiewiczu, to przegląd kilkunastu prac powstałych na przestrzeni wielu lat.