Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
24-10-2012

19 października br. w sali konferencyjnej Galerii Łużyckiej odbyło się oficjalne zakończenie toczących się od początku września szkoleń zawodowych dla kilkunastu przedstawicieli lubańskiej społeczności romskiej. Zostały one przeprowadzone przez Łużyckie Centrum Rozwoju w ramach projektu pt. „Nowe umiejętności – szansą dla mniejszości romskiej zamieszkałej w Lubaniu”. Projekt sfinansowało Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

Realizacja założeń projektowych zamknęła się w 6 etapach. W lipcu przeprowadzono nabór chętnych na szkolenia. Tuż po tym, jak lista została zamknięta, ŁCR zorganizował spotkanie integracyjne dla uczestników szkoleń oraz koordynatorów projektu. Odbyło się ono w parku na Kamiennej Górze. Spotkanie przebiegło w sympatycznej i przyjacielskiej atmosferze. Rozmowy przy ognisku, wspólna zabawa przy tradycyjnej muzyce romskiej oraz smaczne piknikowe jedzenie, pozwoliły poznać się nawzajem i dały dobry początek rozpoczynającej się właśnie współpracy.

Następnie na początku września uczestnicy projektu spotkali się z Łukaszem Tekielą, koordynatorem projektu z ramienia Łużyckiego Centrum Rozwoju oraz Panią Haliną Chmielewską z Centrum Edukacji Zawodowej „MUR”, celem ustalenia szczegółów dotyczących poszczególnych szkoleń. Ostatecznie postanowiono, że „MUR” zorganizuje 5 szkoleń tematycznych dla 17 uczestników. Chętni mogli wziąć udział w dwóch lub trzech kursach. Trzeba nadmienić, że zanim uczestnicy przystąpili do szkoleń, odbyli wizytę u lekarza medycyny pracy. Niedługo potem rozpoczęły się szkolenia. W ich trakcie 3 osoby zgłębiały tajniki pracy kucharza, 7 Romów uczyło się obsługi komputera, pod okiem fryzjera szkoliło się 5 pań a zasady działania kasy fiskalnej poznało 5 osób. Ponadto 5 kobiet miało okazję poznać arkana pracy kosmetycznej.
Na spotkaniu podsumowującym projekt w dniu 19 października panowała wspaniała atmosfera. Uczestnicy szkoleń z dumą odbierali certyfikaty i drobne upominki. Następnie, kiedy przy kawie i pączkach wywiązała się rozmowa na temat kursów, widać było ogromną satysfakcję tych ludzi z tego, że nauczyli się obsługiwać komputer, chociaż nigdy wcześniej przed nim nie siedzieli, że samodzielnie potrafią wykonać manicure albo estetyczną fryzurę. Romowie
o zrealizowanych w ramach projektu szkoleniach wypowiadają się bardzo pozytywnie - podkreślają duże walory poznawcze kursów oraz ich praktyczny wymiar. Cieszą się również, że mogli poznać nowych ciekawych ludzi oraz uczyć się w bardzo sympatycznej atmosferze.

Projekt zakończył się sukcesem, osiągnięto zaplanowane wskaźniki, a kilkanaście osób zwiększyło swoje szanse na znalezienie zatrudnienia. Łużyckie Centrum Rozwoju pragnie podziękować za współpracę Panu Stanisławowi Szomie, który aktywnie pomagał w realizacji projektu, Pani Halinie Chmielwskiej, dzięki której szkolenia cechował wysoki poziom i profesjonalizm.


Kierownik projektu: Anna Zawłocka
Koordynator projektu: Łukasz Tekiela

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...