Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
24-09-2012

17 –ego września obchodzony był Światowy Dzień Sybiraka. Z tej okazji w Lubaniu zorganizowane zostały spotkania pn. „Wieczór wspomnień z Sybirakiem” poświęcone historii, życiu i nadziei. Inicjatorem i jednocześnie gościem specjalnym spotkań zorganizowanych przez Łużyckie Centrum Rozwoju był p. Zbigniew Tomaszewski - naoczny świadek okrutnych zbrodni, deportowany do Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej.

19 września br. młodzież z lubańskich gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w spotkaniu z Sybirakiem. W lekcji wychowania obywatelskiego wzięło udział ponad 130 młodych ludzi. Dla młodzieży była to możliwość uczenia się patriotyzmu od prawdziwych bohaterów.


Natomiast 21 września br. na spotkanie ze świadkiem wojennych wydarzeń przybyli pozostali zaproszeni goście oraz mieszkańcy Lubania. Wspomnienia Sybiraka niewątpliwie zaciekawiły wszystkich obecnych oraz skłoniły do refleksji i wzruszeń. Równolegle podczas trwania spotkania można było nabyć książkę pt.: „Gdzie się kończą szerokie tory i nadzieja…” z autorskim podpisem Zbigniewa Tomaszewskiego.


Oba spotkania rozpoczęły się odsłuchaniem „Hymnu Związku Sybiraków”. Następnie wysłuchano wspomnień Sybiraka, który opowiadał o swoich przeżyciach związanych z deportacją. Były to ciekawe, ale i smutne historie tułaczki poza granicami państwa w czasie II wojny światowej. Uzupełnieniem spotkania była projekcja filmu pt.” Dzieci Sybiru”, który wywarł ogromne wrażenie na odbiorcach i u wielu wywołał łzy wzruszenia.


 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...