Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
29-04-2022

Podczas 58. Sesji Rady Miasta Lubań, dyrektorka Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu Grażyna Glodek przedstawiła szczegółowe sprawozdanie z działalności placówki w 2021 r. i w roku bieżącym.

Burmistrz i dyrektorka MDK podczas zdalnej sesji rady miasta Lubań

W pierwszej połowie 2021 r. działalność kulturalno-rozrywkowa placówki była mocno okrojona ze względu na obostrzenia związane z pandemią covid-19.

W styczniu 2021 r. odbywały się tylko zajęcia klubu tańca towarzyskiego „Ametyst” (klub posiada licencję sportową). W lutym ruszyły już zajęcia z tańca nowoczesnego i hip-hop (raz w tygodniu w mniejszych grupach).

Od czerwca wznowione zostały spotkania zespołów „Echo Bukowiny” i „Razem”, natomiast od września ruszyły zajęcia wokalne dla dzieci i młodzieży. Przez cały rok spotykał się zespół rockowy „Bazalt”.

Dolnośląska Grupa Literacka „Nurt” od stycznia do maja spotykała się online, a od czerwca już „na żywo”.

Od października uruchomione zostały nowe zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Pod dach MDK trafiła grupa śpiewacza „Lubaniacy”, próby przeprowadza tu też kapela „Smolniczanie” oraz zespół punkrockowy „Izerbejdżan”. Przy współpracy ze szkołą muzyczną zawiązał się dziecięco-młodzieżowy zespół instrumentów dętych.

W pierwszym półroczu 2021 r., mimo ograniczeń pandemicznych, odbyło się (w formule online) kilka wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, m.in. Kolędowanie u Bukowińczyków, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, konkurs fotograficzny, konkurs poetycki, walentynkowy recital Małgorzaty Lewińskiej, pokaz tańca towarzyskiego, konkurs na palmę i pisankę, spotkanie z Januszem Płońskim „Absurdy PRL-u”.

Od czerwca 2021 r. działalność placówki wróciła do funkcjonowania stacjonarnego. MDK ponownie otworzył swoje podwoje, zapraszając mieszkańców do udziału m.in. w spektaklach dla dzieci, setnych urodzinach Kazimierza Górskiego, koncercie Pawła Domagały, warsztatach teatru cieni, wernisażu lokalnych twórców, otwartych próbach zespołów muzycznych, „Bitwie o Basztę”, akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości, koncercie pieśni religijno-patriotycznych, koncertach lokalnych artystów, warsztatach tańca nowoczesnego, festiwalu pieśni, kolęd i pastorałek.

Placówka uczestniczyła także w organizacji Lubańskiej Gali Sportu, 700-lecia Klasztoru Magdalenek, Sudeckiego Festiwalu Minerałów, Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania”, Dnia Aktywnej Rodziny, Jarmarku Bożonarodzeniowego (na zaproszenie MDK wystąpiła na nim Magda Steczkowska).

Miejski Dom Kultury jest wydawcą dwutygodnika „Ziemia Lubańska”. Gazeta wydawana jest od 1993 r. Swoją tematyką obejmuje szerokie spektrum spraw lokalnych i nie tylko, współpracując m.in. z okolicznymi samorządami.

Wg danych z 2021 r., dzięki wpływom z reklam, artykułów sponsorowanych itp., gazeta się bilansuje.

Informacje o bieżących działaniach MDK i planowanych wydarzeniach można uzyskać przede wszystkim na stronie luban.pl/MDK, ponieważ zrezygnowano ze strony zewnętrznej ze względu na koszty i fakt, że konieczne było dostosowanie jej do obecnych wymogów związanych z dostępnością cyfrową. Wydarzenia rozpowszechniane są także w mediach społecznościowych, w zaprzyjaźnionych portalach, za pomocą plakatów, na łamach „Ziemi Lubańskiej”.

Miejski Dom Kultury posiada mienie ruchome (sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy, scena plenerowa, ławki i stoły biesiadne, namioty, bramki) do użytku podczas imprez plenerowych i innych wydarzeń.

Placówka posiada sale i pomieszczenia pod wynajem okolicznościowy lub długookresowy. W drugiej połowie ubiegłego roku uszczelniono system wynajmu poprzez zaktualizowanie cennika i regulaminu wynajmu, wprowadzając m.in. kaucję, wpłacaną przez najemcę.

W tym samym czasie przeprowadzono szereg prac remontowych, m.in. odmalowano sufit i ściany w „kawiarence” i zainstalowano nowe oświetlenie, odmalowano również salę lustrzaną, usunięto tam awarię instalacji grzewczej i wymieniono okna, naprawiono i odmalowano drzwi wewnętrzne, docieplono salę baletową, odmalowano foyer, wymieniono wykładzinę oraz wymieniono drzwi zewnętrzne (poprzednie nie spełniały żadnych norm i wymogów BHP).

W 2021 r. MDK pozyskał dofinansowanie z funduszy ministerialnych w kwocie ponad 49 tys. zł. Środki zostały wydane na zakup konsoli cyfrowej z osprzętem i nagłośnienie liniowego.

Pod koniec 2021 r. zostało zakupionych 5 scenicznych reflektorów LED, 3 lustra mobilne i sprzęt nagłośnieniowy na potrzeby zajęć tanecznych, a także stojaki pod głośniki liniowe i rzutnik multimedialny.

Na koniec 2021 r. zatrudnionych było 7 pracowników. Od marca br. zatrudnienie wzrosło do 9 osób (zatrudniono 2 panie, obie na pół etatu, aby uelastycznić czas pracy placówki). MDK ma tylko jednego pracownika ds. techniki sceny. Biorąc pod uwagę coraz większą liczbę wydarzeń, na pewno potrzeba jest więcej takich pracowników.

Na umowę-zlecenie zatrudnionych jest 8 instruktorów.

W bieżącym roku uruchomione zostały zajęcia baletowe, w których uczestniczy w sumie 60 dzieci. Na potrzeby baletu zakupiono 5 mobilnych drążków baletowych. Ruszyły także zajęcia w pracowni rysunku i malarstwa. Bierze w nich udział 30 uczestników. Zajęcia baletowe i plastyczne są nieodpłatne.

Ogółem na zajęcia uczęszcza tygodniowo prawie 300 stałych uczestników.

MDK współpracuje również z organizacjami pozarządowymi, m.in. Wyloguj Się, DGL Nurt, Pogranicze, Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc”, Siódme Niebo, Młodzi dla Lubania, Lubańskie Stowarzyszenie Abstynentów, Stowarzyszenie Diabetyków.

W bieżącym roku odbyły się już m.in. przedstawienia teatralne dla dzieci, konferencje, koncerty, kabarety, turniej brydża, wernisaż, wystawa pająków, weekendy muzyczne z zespołem „Echo Bukowiny”, warsztaty taneczne i wiele innych wydarzeń.

Odpowiadając na pytania radnych, dyrektorka MDK wyjaśniła kwestię dot. organizacji kina plenerowego w lubańskim amfiteatrze. Inspektor, który dokonał opisu stanu technicznego amfiteatru, zalecił usunięcie określonych usterek, zanim obiekt zostanie udostępniony do użytku. W najgorszym stanie są schody w tym obiekcie. Jeśli zalecone prace zostaną wykonane, amfiteatr będzie użyczony do organizacji kina letniego.

Rozważane jest także zamontowanie systemu monitoringu w celu ochrony obiektu przed wandalami.

Celem Miejskiego Domu Kultury, jak podkreśla dyrektorka, jest dotarcie do jak największej liczby mieszkańców i odpowiadanie na ich potrzeby. Placówka ma stać się takim „trzecim miejscem” – po szkole i po pracy.

Dlatego rozpoczęto remont zaplecza kuchennego, co umożliwi otwarcie „kawiarenki”. Na korytarzach pojawiły się miejsca do siedzenia dla rodziców i opiekunów, czekających na uczestników zajęć.

Pani Glodek deklaruje, że wyszukuje programy, aby pozyskać dodatkowe środki na realizację zadań placówki. Obecnie jest w trakcie pracy nad projektem do programu „Kultura bez barier”, którego celem jest zniwelowanie m.in. barier architektonicznych w dostępnie do budynku.

Jeśli chodzi o remonty, to póki co wykonywane są doraźne prace mające poprawić komfort korzystania z zasobów budynku.

Sala widowiskowa jest cały czas równomiernie ogrzewana, dzięki czemu jest eliminowany zapach stęchlizny. Stare wykładziny zostały w dużej mierze wymienione

W tym roku przewidywany jest remont toalet. Stan techniczny pomieszczeń jest w miarę możliwości poprawiany, m.in. planowana jest wymiana kolejnych kilku okien.

Pani Grażyna Glodek ma wiele planów, a wnętrza MDK już teraz stały się dużo przyjemniejszym miejscem. Systematycznie też rośnie oferta zajęć i wydarzeń kulturalnych, które będą dopasowywane do oczekiwać mieszkańców Lubania.

(ŁCR) 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...