Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-05-2018

Od 12 do 15 lipca 2018 r. w Muzeum Regionalnym w Lubaniu (Rynek-Ratusz) będą prezentowane następujące wystawy czasowe:

Gorączka złota – wystawa główna

Złoto jest metalem szlachetnym, poszukiwanym i pożądanym od wieków. Jedną z najrzadszych i najbardziej cenionych jego naturalnych form są skupienia krystaliczne. To właśnie im poświęcona zostanie wystawa główna. Prezentowane okazy złota będą miały ogromną wartość zarówno muzealną, jak i materialną. Wśród nich znajdą się m.in. największy okaz złota, jaki kiedykolwiek był eksponowany w Polsce, imponujące samorodki z USA, jak i złoto z Dolnego Śląska.

Agaty świata
z kolekcji Dietricha Mayera (Niemcy)

Na tej wystawie zaprezentowanych zostanie sto najbardziej spektakularnych agatów ze zbiorów Dietricha Mayera. Zbierając okazy przez kilkadziesiąt lat, utworzył on jedną z najlepszych kolekcji agatów na świecie, liczącą kilka tysięcy okazów. Będzie to wystawa unikalna w skali świata.

Latające klejnoty – minerały i owady
ze zbiorów Piotra i Wiesława Stróżów

Wystawa ta, na przykładzie zestawienia okazów minerałów i owadów, unaoczni zaskakujące podobieństwo barw i wzorów występujących w świecie przyrody. Zobaczymy na niej ponad sześćdziesiąt par minerałów i do złudzenia przypominających je insektów.

Agaty i prasiolity Gór Kaczawskich
ze zbiorów Sławomira Błądka (Lubań)

Sławomir Błądek jest wiodącym lubańskim kolekcjonerem agatów. Zbiera minerały od około 40, a same agaty – od 30 lat. Posiada on ogromną kolekcję, z której zaprezentowanych zostanie około 300 wybranych, najlepszych okazów z Płóczek Górnych, Bystrzycy i innych lokalizacji Gór Kaczawskich. Znaczna część okazów została samodzielnie znaleziona i wyszlifowana przez kolekcjonera.

Lód – niezwykły minerał
wystawa fotografii Alberta Russa (Słowacja)

Wystawa prezentować będzie spektakularne fotografie autorstwa słowackiego kolekcjonera i artysty Alberta Russa. Specjalizuje się on w fotografowaniu niezwykłych wzorów i struktur naturalnie powstającego lodu – w kopalniach, lodowcach i jaskiniach. Lód w naturalnej postaci jest formalnie uznanym minerałem.

Sudeckie pejzaże w malarstwie i grafice
wystawa Muzeum Regionalnego w Lubaniu

Prezentowana w Muzeum Regionalnym wystawa „Sudeckie pejzaże w malarstwie i grafice” będzie obejmować kilkadziesiąt obrazów i grafik powstałych od XVIII do połowy XX w. Ich autorami są wybitni artyści z rejonu Dolnego Śląska. Największą atrakcją będą dwa duże obrazy olejne autorstwa Edwarda Harrisona Comptona (1881-1960), światowej sławy pejzażysty, pokazujące Śnieżkę i Śnieżne Kotły.

Wystawy prywatnych kolekcjonerów

W trakcie Festiwalu odbędzie się konkurs na najlepszą wystawę kolekcjonerską. Dwudziestu zbieraczy otrzyma gabloty, które samodzielnie zaaranżują. Będą one prezentowane w przepięknej Sali Ślubów w zabytkowym Ratuszu.

Wystawy oceni międzynarodowe jury, biorące pod uwagę zarówno jakość okazów, ich aranżację, jak i opis. Równolegle odbędzie się konkurs o nagrodę publiczności. Zwycięzcy otrzymają cenne nagrody zasponsorowane przez Gospodarstwo Rolne Zbigniew i Krystyna Zawadzcy.

Kolekcjonerzy i ich wystawy:

Andrzej Bezkorowajny Polskie minerały z lokalizacji pozasudeckich
Grzegorz Bijak
„Minerały Maroka
Przemysław Budzyński
Barwny świat minerałów miedzi
Tomasz i Filip Dzielniccy Minerały masywu Ślęży
Joanna Gajowniczek-Praszkier Rozmiar ma znaczenie” (poza konkursem)
Mariusz Gardocki Minerały pegmatytów z Piławy Górnej”
Hannes HolzmannAgaty świata
Dariusz JończyMinerały z rejonu Madan, Bułgaria
Józef KawałkoKwarce Kotliny Jeleniogórskiej
Andrzej KorzekwaMinerały z pegmatyów masywu strzegomskiego
Łukasz KruszewskiDziwactwa i nowinki
Łukasz Tekiela i Piotr LejczakLubańskie kalcyty” (poza konkursem)
Emanuele MariniKlasyczne minerały Włoch
Ireneusz NiemczykMinerały z pegmatytów masywu Strzegom-Sobótka
Mariusz Oleszczuk „Minerały z kopalni Tsumeb w Namibii
Bartosz Pieterek i Mateusz SzczepanikOkazy mineralogiczne jako zapis polskiego górnictwa
Tomasz PraszkierMinerały Polski” (poza konkursem)
Piotr SarulAgaty z Nowego Kościoła
Jacek SzczerbaMalachit – bogactwo form i odcieni” (poza konkursem)
Janusz ZajdelMinerały z okolic Kamiennej Góry

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...