08-09-2023

Blisko 200 kolarek i kolarzy przejechało dziś przez centrum Lubania.

Na pierwszym planie grupa rowerzystów. Na początku grupy kilku w biało-czerwono-niebieskich strojach, a z tyłu w zielono-niebieskich. W tle widać budynki miejskie oraz sygnalizacje świetlne.

Cykliści z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy, biorący udział w tegorocznej edycji projektu European Peace Ride, o godzinie 11:00 wyruszyli z Mostu Staromiejskiego, łączącego Görlitz i Zgorzelec.

Trasa międzynarodowego przejazdu prowadziła ze Zgorzelca, przez Lubań, Leśną i przejście graniczne w Miłoszowie do Mladá Boleslav w Czechach. Sobotni etap będzie prowadził do Pilzna, a docelowo do Chemnitz w Niemczech, gdzie w niedzielę 10 września zaplanowana jest impreza finałowa. European Peace Ride jest jednym z głównych projektów Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025. Impreza nawiązuje do tradycji Międzynarodowego Wyścigu Pokoju – największej amatorskiej imprezy kolarskiej w Europie, nazywanej Tour de France Europy Wschodniej.

Współczesny European Peace Ride jest przedsięwzięciem nie tylko sportowym, ale i kulturalnym. Wokół przejazdu zaplanowano szereg działań z udziałem twórców kultury: koncerty oraz odczyty literackie, nastawione na podkreślenie historii i dziedzictwa kulturowego miejscowości i regionów położonych wzdłuż trasy przejazdu.

Impreza odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Konsula Generalnego Niemiec, Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Niemiec Wschodnich, Minister Stanu Saksonii ds. Sprawiedliwości i Demokracji, Europy i Równości oraz burmistrzów Chemnitz, Görlitz i Zgorzelca.

(European Peace Ride/ ŁCR)