Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-07-2020

11 lipca 2020 r. w Lubaniu odbyły się obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

W samo południe na Skwerze Feliksa Netza w Lubaniu zgromadzili się przedstawiciele środowisk kresowych, powiatowi i miejscy radni wraz z Przewodniczącym Kamilem Glazerem, Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Teresa Zembik, reprezentanci lokalnych stowarzyszeń oraz mieszkańcy miasta i powiatu.
Gości przywitał Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu Bartosz Kuświk. Następnie głos zabrał Jan Guła - Prezes Fundacji Bukowińskiej „Bratnia Pomoc”, który przybliżył zgromadzonym epizod z historii II Rzeczyspospolitej, związany z ludobójstwem na Wołyniu i tragiczną sytuacją polskich obywateli na Kresach w latach 1943 – 1945.
Delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Orląt Lwowskich, Obrońców Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Lubański chór „Echo Bukowiny” odśpiewał „Gaude Mater Polonia” i wykonał utwory o tematyce kresowej. Po występie głos zabrała Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Teresa Zembik.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe, uchwalone przez Sejm RP 22 lipca 2016 r. jako wyraz hołdu ofiarom morderstw dokonywanych w latach 1943 - 1945. To również dowód uznania dla żołnierzy Armii Krajowej, Samoobrony Kresowej i Batalionów Chłopskich, które podjęły walkę w obronie ludności cywilnej.
Jako dzień obchodów ustalono datę 11 lipca, bowiem 11 lipca 1943 r. doszło do największej fali mordów na Wołyniu, tzw. „krwawej niedzieli”.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...