Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-07-2020

Na co dzień korzystamy z rzeczy używanych. Wymieniamy się sprzętami, odzieżą czy meblami. Teraz możemy także zniczami. Ekonomicznie i zarazem ekologicznie. Dziś na cmentarzu komunalnym w Lubaniu zamontowano regały na używane znicze.

Odpady to problem globalny. Warto więc podejmować cenne inicjatywy ku ochronie środowiska. 10 lipca Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu zamontował na teranie Cmentarza Komunalnego przy ul. Wrocławskiej zniczodzielnię, czyli półki na których można pozostawić używane znicze możliwe do ponownego użytku. Do tej pory wypalone znicze lądowały w kontenerach. Teraz część z nich dostanie nowe życie.

- Pomysł ponownego wykorzystania używanych zniczy zgłosili mieszkańcy miasta poprzez serwis społecznościowy, facebooka. Uznałem tę inicjatywę za cenną i godną poparcia - mówi Arkadiusz Słowiński burmistrz Miasta Lubań.

- Razem z burmistrzem, w połowie czerwca, przeprowadziliśmy rozmowy z Michałem Turkiewiczem prezesem spółki (ZGiUK), który pozytywnie rozpatrzył prośbę mieszkańców. Odwiedzając lubańską nekropolię można zauważyć w kontenerach ogromne liczby szklanych zniczy. Teraz możemy to zmienić. Wierzę, że akcja „Daj zniczowi drugie życie” przyjmie się dobrze w naszym mieście i spodoba się mieszkańcom. Namawiam do skorzystania z nowej możliwości przyjaznej środowisku – zachęca przewodniczący Rady Miasta Lubań Kamil Glazer. Oby na półkach zabrakło miejsc na znicze, a wtedy z pewnością powstaną kolejne takie miejsca. 

Zniczodzielnia została zamontowana na teranie Cmentarza Komunalnego przy ul. Wrocławskiej w Lubaniu blisko budynku administracji (przy murze obok kwatery „KU”). Zakład Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu kieruje prośbę o pozostawienie czystych zniczy bez wkładów, w regale na znicze, w celu ponownego ich wykorzystania. Osoba pozostawiająca znicz na regale zgadza się na bezpłatne udostępnienie znicza w celu wykorzystania go przez inną osobę.

Każde pozostawienie znicza na półce to dołożenie cegiełki do ochrony środowiska.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...