04-05-2020

Zmiana klimatu, łagodne zimy, brak opadów śniegu, a także skąpe opady deszczu potęgują suszę.

Skutki suszy są odczuwalne nie tylko na wsi, ale również w miastach. Miejskie tereny zielone w tym parki, skwery czy trawniki znacznie ucierpiały z powodu braku opadów. Częste koszenie traw może doprowadzić do odsłonięcia gleby a przez to jej znacznego wysuszenia i erozji. Problem stanowi również zanikająca bioróżnorodność.

Organizacje zielonych apelują o zaprzestanie bądź znaczne ograniczenie koszenia traw oraz grabienia liści na terenach komunalnych. Podkreślają również, że zjawisko postępującej suszy związane ze zmianą klimatu może stać się zjawiskiem permanentnym.

Wiele samorządów podjęło decyzje o zmianie podejścia do zieleni m.in. poprzez wstrzymanie bądź ograniczanie koszenia traw i grabienia liści na terenach komunalnych. Do takich rozwiązań skłania się również lubański samorząd.

– Uważam, że warto podjąć kroki na rzecz zaprzestania bądź znacznego ograniczenia koszenia traw oraz grabienia liści na terenach komunalnych – powiedział Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

– Faktycznie wprowadzenie takich praktyk w życie może pozytywnie wpłynąć na wilgotność gleby i sprzyjać bioróżnorodności. W pewnych miejscach typu chodniki czy pobocza dróg grabienie lub koszenie jest niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa uczestników ruchu. Jednak w miejscach, gdzie nie jest to konieczne (np. na terenach zielonych) postaramy się ograniczać dotychczasowe działania – dodał Arkadiusz Słowiński.

– Przy okazji chciałbym nadmienić, że jednym z docelowych rozwiązań, które planowaliśmy wprowadzić w Lubaniu są łąki kwietne. W tym roku odeszliśmy od tych planów m.in. z racji finansowych, jednak w przyszłym roku chcielibyśmy zrealizować te zamierzenia – podkreślił burmistrz.

(ŁCR)