Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
04-09-2019

Dbanie o porządek i czystość na terenie ogrodu działkowego oraz zakaz palenia odpadów. Właścicielu działki, czy znasz swoje obowiązki?

Szanowni Działkowcy, 

W związku z tym, iż w chwili obecnej rodzinne ogrody działkowe nie są objęte gminnym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi, przypominamy Państwu, iż zgodnie z ustawą  z dnia 13 grudnia 2013r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz.U. z 2017r., poz. 2176) obowiązkiem każdego działkowca jest dbanie o porządek i czystość na całym terenie ogrodu działkowego.

Mając powyższe na uwadze, zarząd ogrodu zobowiązany jest do zapewnienia możliwości zbierania i usuwania z terenu ogrodu działkowego odpadów komunalnych, powstałych na terenie ogrodu. W tym celu, należałoby zawrzeć z podmiotem odbierającym odpady komunalne na terenie miasta Lubań (np. z Zakładem Gospodarki i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Lubaniu) umowę na wynajem pojemników na odpady komunalne oraz ich wywóz.

Ponadto przypominamy o zakazie palenia odpadów. Z chwilą nadejścia jesieni na ogródkach działkowych rozpoczyna się wzmożone sprzątanie. Jak co roku w tym okresie odnotowuje się wzrost napływających do straży miejskiej zgłoszeń mieszkańców dotyczących spalania resztek roślinnych (tzw. odpadów biodegradowalnych) powstałych w wyniku prowadzonych porządków na działkach lub przydomowych ogródkach. Należy pamiętać, że prócz zanieczyszczenia środowiska taki czyn niesie za sobą skutki karne, bowiem w myśl art. 191 ustawy o odpadach, termiczne przekształcanie odpadów poza spalarnią odpadów (spalanie ich w formie ogniska) stanowi wykroczenie, za które grozi kara aresztu lub grzywny do 500 zł.

(UM/SM)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...