Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-03-2019

50 tys. zł na promocję czytelnictwa i nowości wydawnicze dostaną biblioteki w lubańskich szkołach.

Gmina Miejska Lubań otrzymała wsparcie finansowe z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Przyznane środki będą wydatkowane na szeroko pojęte promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. Wszystkie szkoły podstawowe w Lubaniu otrzymały szansę na wzbogacenie swoich księgozbiorów o nowości wydawnicze, w tym książki, czasopisma, multimedia, wydawnictwa nutowe i kartograficzne. Szkoły już teraz cieszą się z otrzymanego wsparcia i wstępnie planują akcje oraz sondy, w których nie tylko nauczyciele, ale przede wszystkim uczniowie mogliby ujawniać swoje potrzeby czytelnicze.
- Książki, które wzbogacą księgozbiór biblioteczny zaproponują uczniowie, wychowawcy i nauczyciele – zaznacza Agnieszka Chorosza, nauczyciel bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Lubaniu. - Zostanie przeprowadzona ankieta, w której uczniowie i nauczyciele wskażą książki, które chcieliby przeczytać lub polecić innym. Zamierzamy wzbogacić zasoby biblioteki, zarówno o lektury szkolne, jak i inne pozycje literatury współczesnej czy popularno-naukowej. Takie, które odpowiadać będą aktualnym potrzebom i zainteresowaniom uczniów. Doposażenie biblioteki, w atrakcyjne dla naszych podopiecznych książki, ułatwi realizację celów kształcenia w zakresie edukacji czytelniczej. By zainteresować dzieci literaturą planowane jest zastąpienie starych, nudnych, zbyt poważnych, często nieaktualnych książek zalegających na półkach w bibliotece, nowościami wydawniczymi - zdradza bibliotekarka.
Podobne stanowiska prezentują przedstawiciele pozostałych lubańskich placówek oświatowych, odpowiedzialnych za stronę czytelniczą w szkołach.
- W ramach dofinansowania z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa szkolna biblioteka zakupi lektury ujęte w podstawie programowej z języka polskiego, audiobooki oraz nowości i serie wydawnicze wskazane przez uczniów naszej szkoły – uściśla Robert Morawski, bibliotekarz pracujący w Szkole Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Lubaniu.
- Dofinansowanie uzyskane z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa pozwoli na uatrakcyjnienie oferty czytelniczej skierowanej do uczniów SP4 - nadmienia Wioletta Paszkowska, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu. - Biblioteka szkolna wzbogaci się przede wszystkim o książki spoza kanonu lektur szkolnych, które cieszą się zainteresowaniem uczniów. O wyborze książek, które zostaną zakupione będzie mógł decydować każdy członek naszej szkolnej społeczności (uczniowie i nauczyciele) podczas akcji „Zgłoś książkę”. Część dofinansowania planujemy przeznaczyć na zakup lektur szkolnych. Wybór literatury dziecięcej i młodzieżowej skonsultujemy także z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Lubaniu, aby uniknąć powielania się tych samych tytułów, bo oferta wydawnicza jest bardzo bogata - mówi W. Paszkowska.
Nie inaczej będzie w SP2.
- Cieszymy się z uzyskanego przez bibliotekę szkolną dofinansowania - podkreśla Beata Książkiewicz, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Europejskich Dróg Świętego Jakuba. - Już dziś planujemy konsultacje z Oddziałem dla Dzieci w lubańskiej bibliotece, w celu uzyskania wskazówek przy zakupie nowych pozycji. Nasi uczniowie na pewno będą mieli wpływ na wybór książek ponadobowiązkowych, zaś niezbędne lektury wybiorą poloniści. Pomocne przy zdobyciu opinii będzie przeprowadzenie ankiety "Nowości wydawnicze". Chcemy rozsądnie wydać zdobyte środki. Tak, żeby nowe woluminy cieszyły naszych czytelników - zaznacza B. Książkiewicz.
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” jest programem wieloletnim na lata 2016-2020 uchwalonym przez Radę Ministrów. Ma na celu poprawę stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Pozyskane środki oprócz nabycia nowych pozycji czytelniczych dają szkołom dodatkowe możliwości.
- W ramach programu NPRC w szkole odbędzie się szereg projektów edukacyjnych, działań i imprez promujących czytelnictwo z wykorzystaniem książek zakupionych dzięki dofinansowaniu - dodaje Wioletta Paszkowska, nauczyciel bibliotekarz Szkoły Podstawowej nr 4 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Lubaniu.
Otrzymana kwota dofinansowania to 40 000,00 zł. Wkład własny gminy wynosi 10 000,00 zł. Warto nadmienić, że jest to kolejne wsparcie od rządu dla lubańskiej oświaty obok programu Maluch Plus i unijnego programu wspierania uzdolnień uczniów.
(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...