Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
05-03-2019

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich, nasza szkoła uczciła pamięć Żołnierzy Wyklętych, którzy nie pogodzili się z podporządkowaniem naszej powojennej ojczyzny Związkowi Radzieckiemu i zapłacili za swój opór bardzo wysoką cenę.

„Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za przelaną krew w obronie Ojczyzny”  - Lech Kaczyński

Dnia 19 lutego odbyła się prelekcja Pana Piotra Kucznira, znanego regionalisty i przyjaciela naszej szkoły, pod hasłem „ Żołnierze Wyklęci ... Nie dajmy zginąć poległym”. Poprzez taką formę zajęć nasi uczniowie mogli dowiedzieć się, kim byli owi żołnierze, czego chcieli  i dlaczego ich poświęcenie powinno być dla nas przykładem patriotyzmu. Prelegent starał się również wyjaśnić, dlaczego nie wszyscy widzą w nich bohaterów.

Prelekcja była pierwszą częścią, natomiast druga odsłona miała miejsce 28 lutego, w przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca. W tym dniu nasi uczniowie wspólnie z grupą uczniów z SP nr 3 i SP nr 4 przeszli śladami najsłynniejszego żołnierza wyklętego związanego z Lubaniem. Był nim Anatol Sawicki, który od 1945 r. do 16 marca 1948 r., do swojego aresztowania przez komunistyczne władze mieszkał w Lubaniu, gdzie zorganizował Eksterytorialny Okręg Lwowski «WiN», którego był komendantem. Po aresztowaniu Anatol Sawicki został zamordowany. Przy tablicy upamiętniającej jego osobę, mieszczącej się na ul. Bankowej, nasi uczniowie zawiesili wiązankę kwiatów. Pan Piotr Kucznir, jako przewodnik po ważnych miejscach w Lubaniu  związanych z pamięcią o żołnierzach wyklętych, szczegółowo omówił uczestnikom wyprawy ich rolę i znaczenie.

Uczniowie, widząc te miejsca i słuchając o ich historii, mogli sobie wyobrazić gehennę tych ludzi. Młodzi słuchacze dowiedzieli się, że budynek dzisiejszego Urzędu Gminy Lubań był wówczas katownią Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. Na wielu uczniach zrobiło to przygnębiające wrażenie.

Uczestnicy podziękowali Panu Piotrowi Kucznirowi za bardzo ciekawą prelekcję w terenie kartonem pączków, gdyż w tym dniu przypadł „tłusty czwartek”. Nasz przewodnik poczęstował nimi każdego, kto miał ochotę na odrobinę słodkości.

W trakcie tej niecodziennej wycieczki po Lubaniu został rozstrzygnięty międzyszkolny konkurs plastyczny na plakat związany z żołnierzami wyklętymi. Warto zaznaczyć, iż II miejsce zajęła uczennica naszej szkoły - Oliwia Janik z klasy III B gimnazjum, której gratulujemy pomysłu na pracę i pięknego wykonania; wyróżnienie zdobył uczeń klasy VIII c – Mateusz Franczak. Gratulujemy!

Nagrody w tym międzyszkolnym konkursie ufundowali pan Piotr Kucznir oraz Rady Rodziców przy SP nr 1 i SP nr 4.

I.S.&K.S.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...