Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
08-02-2019

Ferie to doskonały czas na różne formy aktywności. Dziś lubańska młodzież wraz z rówieśnikami z Łotwy spotkała się z Zastępcą Burmistrza Miasta Lubań Mateuszem Zajdlem, aby opowiedzieć o współpracy i ciekawych pomysłach, które wspólnie realizują.

W ramach projektu "VAIRĀK NEKĀ VĒSTURE – WIĘCEJ NIŻ HISTORIA" prowadzonym przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" oraz J. Pilsudska Daugavpils valsts poļu ģimnāzija z Dyneburga na Łotwie młodzi ludzie przygotowali wspaniały, choć ”niełatwy” spektakl. Przedstawienie „Teatr Cieni – Więcej niż historia" inspirowane rzeczywistą historią będzie można zobaczyć jeszcze dziś czyli 8.lutego 2019 r. w Miejskim Domu Kultury w Lubaniu o godz. 17:00.

– Są ferie i młodzież odpoczywa, jak widzę Wy ciężko pracujecie  – powiedział M. Zajdel witając gości. Cieszę, że spotykacie się, rozmawiacie ze sobą i wspólnie realizujecie ten projekt.

Uczniowie Państwowego Gimnazjum Polskiego im. J. Piłsudskiego w Dyneburgu po raz pierwszy goszczą w Lubaniu. Młodzież z Łotwy chętnie uczestniczy we wspólnych projektach – podkreśliła dyrektor Gaļina Smuļko. Dużo się dzieje w naszym mieście. Mamy wolontariat, parlament uczniowski działający nie tylko na trenie szkoły. Jeżeli uda się uzyskać dofinansowanie, chętnie weźmiemy udział w kolejnych projektach. Nasza młodzież ma podobne cele i te idee nas łączą.

Uczniowie z Łotwy opowiedzieli o swojej szkole. O tym, że uczą się wielu języków, w tym języka polskiego. W miarę możliwości starają się wyjeżdżać i uczestniczyć w różnych projektach. Podoba im się nasze miasto, wysoko cenią sobie znajomość z lubańską młodzieżą.

Na krótkim spotkaniu w urzędzie miasta również członkowie Klubu Liderów Młodzieżowych przedstawili swoją działalność. Opowiedzieli, jak pracują przy Lokalnym Inkubatorze NGO, biorą udział w różnego rodzaju imprezach, pomagają w organizowaniu Dnia Dziecka, Dnia Aktywnej Rodziny – DAR. Organizują również akcje w domach dziecka. Piszą i realizują projekty.
 – Taka praca to naprawdę niesamowite doświadczenie. Jest okazją do spotkań z młodzieżą z innego kraju. W skali świata mieszkamy blisko siebie i nasza kultura jest podobna, ale daje możliwość wzajemnego poznania i porównania jak jest u nas, a jak u nich.  Współpracujemy razem, dążymy do wspólnego celu i to jest piękne – powiedział przedstawiciel Klubu Liderów Młodzieżowych z Lubania – Eryk.

– Młodzież z Lubania w ramach wolontariatu uczy się tworzyć i pisać projekty. Jako wolontariusze pomagamy innym i to motywuje nas do działania – mówiła Magdalena Guła ze Stowarzyszenia Południowo-Zachodniego Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze".

Na zakończenie spotkania Mateusz Zajdel wręczył wszystkim pamiątkowe gadżety ze zna­nym wszyst­kim hasłem – Lubię Lubań.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...