Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-01-2019

W Miejskim Domu Kultury tuż przed końcem roku spotkała się ponad 100-osobowa grupa seniorek i seniorów z Lubania i powiatu lubańskiego, aby wspólnie podsumować projekt „Z pasją przez życie”.

W 2018 r. Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” i Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu zaprosiły wspólnie mieszkańców miasta i regionu w wieku 60+ na przygodę z aktywnością społeczną i artystyczną. Przedsięwzięcie zatytułowane „Z pasją przez życie”, finansowane przez ogólnopolski program Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020, miało zachęcić seniorów do podejmowania własnych inicjatyw w najbliższym otoczeniu.

Sztandarową akcją projektu była „Akademia Wolontariusza 60+”. Prawie 30-osobowa grupa uczestników z Lubania i Biedrzychowic uczyła się w jej ramach na ciekawych szkoleniach, jak działać społecznie dla innych, pełniąc rolę lidera i animatora. Zdobytą wiedzę seniorzy przećwiczyli w praktyce. W grudniu zaplanowali i zrealizowali 5 własnych akcji wolontariackich. W piątek 28 grudnia na scenie lubańskiego MDK poszczególne grupy z dumą zaprezentowały efekty swojej pracy. I tak oto „ŚPIEWAJĄCE SENIORKI” pochwaliły się zorganizowanymi przez siebie warsztatami muzycznymi dla lokalnych zespołów seniorskich z Lubania i okolicy. Zakończyły się one kolędowaniem na lubańskim Jarmarku Bożonarodzeniowym połączonych sił muzycznych w składzie:  „Złote Nutki”, „Lubaniacy”, „Maksymilianki”, „Echo Bukowiny” „Polne Kwiaty” i „Bielanki 60+”. Kolejna kreatywna grupa wolontariuszy 60+, kryjąca się pod nazwą „STARSI, ALE MŁODZI”, zaprosiła zainteresowanych na przedświąteczne warsztaty robienia stroików bożonarodzeniowych oraz zdobienia potraw. Spotkanie z kulturą zaoferowały zaś seniorki z ekipy „W GRUDNIU PO POPOŁUDNIU”. Zorganizowane przez nie warsztaty literackie oraz koncert poezji śpiewanej przyciągnęły do sali lustrzanej lubańskiego MDK liczne grono mieszkańców Lubania i okolicy. „POZYTYWNIE ZAKRĘCONE” postawiły na akcję dla dzieci, przygotowując wyjątkowe mikołajkowe przedstawienie dla uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radogoszczy. Wyjątkowe, bowiem jego bohaterem był nie tylko św. Mikołaj, ale też liczna ekipa kolorowych, rozbawionych klaunów. W Biedrzychowicach zaś grupa „BIELANY 60+” integrowała młodszych i starszych mieszkańców na warsztatach międzypokoleniowych. Uczestnicy wspólnie zdobili świąteczne bombki oraz bawili się w aktywne gry i zabawy.

Projekt „Z pasją przez życie” obejmował też międzypokoleniowe warsztaty fotograficzne. W listopadzie 28-osobowa grupa uczestników, wśród których znaleźli się przedstawiciele lubańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Łużyckiego Oddziału PTSM oraz Klubu Liderów Młodzieżowych, wspólnie uczyła się fotografii podczas szkolenia wyjazdowego na Zamku Kliczków. Następnie mieszane wiekowo zespoły pracowały, pod czujnym okiem zawodowych fotografów, nad zdjęciami do kalendarza na rok 2019. W trakcie grudniowego spotkania podsumowującego w lubańskim MDK miała miejsce premiera tego pięknego kalendarza, wydanego w nakładzie 500 egzemplarzy. Uczestnikom grupy fotograficznej, dumnym ze swojego wspólnego dzieła, wręczone zostały pamiątkowe dyplomy oraz pierwsze egzemplarze, jeszcze prosto z drukarni. Na 12 kolorowych planszach autorzy prezentują wspólne pasje i zainteresowania młodszego i starszego pokolenia. Kalendarze trafiły do wszystkich uczestników spotkania podsumowującego. Wszyscy zainteresowani mają wciąż okazję, aby otrzymać je bezpłatnie w lubańskim Inkubatorze Organizacji Pozarządowych.

„Z pasją przez życie” to także szeroki blok działań kulturalnych. W Pobiednej, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Czas na Pobiedną”,  grupa aktywnych seniorek i młodzieży przygotowała i wystawiła wspólnie „Jasełka”. W listopadzie i grudniu Stowarzyszenie „Pogranicze” zaprosiło również seniorów na 4 bezpłatne wyjazdy do teatru i filharmonii w Jeleniej Górze. Z tej możliwości skorzystało prawie 200 uczestników.

Grudniowe spotkanie podsumowujące było okazją do podziękowania uczestnikom za intensywną współpracę. Przy ciekawych prezentacjach, występach zespołu „Złote Nutki”, smacznym poczęstunku oraz wystawie zdjęć uczestnicy dzielili się wrażeniami i cieszyli z efektów przedsięwzięcia. Sukces projektu jest bowiem wynikiem wspólnej pracy organizatorów i uczestników. Seniorzy z Lubania i powiatu lubańskiego po raz kolejny udowodnili, że nie boją się wyzwań, a swoją energią i kreatywnością przebijają często niejedną młodszą osobę.

REALIZATOR PROJEKTU:

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań, tel. 75 721 50 77

e-mail: gula@pogranicze-csb.home.pl

Koordynator projektu: Magdalena Guła

PARTNER PROJEKTU: Ośrodek Wsparcia Dziennego w Lubaniu

Chcesz wiedzieć więcej lub dołączyć do nas? Odwiedź nas na facebooku:

https://pl-pl.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE

FINANSOWANIE:

„Z PASJĄ PRZEZ ŻYCIE - program aktywności społecznej na rzecz integracji wewnątrz- 
i międzypokoleniowej” został zrealizowany przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum  Samorządu Terytorialnego "Pogranicze",w partnerstwie z Ośrodkiem Wsparcia Dziennego w  Lubaniu, przy finansowaniu w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej  Osób Starszych na lata 2014-2020.

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...