Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
05-12-2018

Światowy Dzień Walki z HIV/AIDS pod nazwą „Tolerancja-INNY nie znaczy gorszy” obchodzony jest 1 grudnia. Dzień ten niesie przesłanie solidarności z ludźmi żyjącymi z HIV i AIDS. To szczególny czas, w którym staramy się przełamywać bariery...

, takie jak strach i wynikającą z niego stygmatyzację osób zakażonych tymi wirusami.

Jest to dzień, w którym nie tylko promujemy walkę z wirusem, ale też czas, w którym staramy się zwrócić uwagę społeczności szkolnej na aktualny problem całego świata.

Z uwagi na to podjęto liczne działania profilaktyczne już pod koniec listopada i połączono je z Dniem Tolerancji obchodzonym 16 listopada. Obchody miały kilka odsłon. Najpierw rozpoczęto je od uświadomienia młodzieży znaczenia tolerancji w codziennym życiu, następnie zorganizowano happening na przerwach szkolnych, podczas którego promowano hasła o wartościach uniwersalnych, mówiono o poszanowaniu drugiego człowieka, jego odrębności co do wyglądu zewnętrznego. Działania podjęte w ramach obchodów Dnia Tolerancji dały początek realizacji kolejnych odsłon – najważniejszych informacji o wirusach HIV i AIDS. Uczniom rozdawano czerwone kokardki będące symbolem solidarności z osobami żyjącymi z HIV lub AIDS. Przygotowano stolik edukacyjny, przy którym pojawiła się od lat współpracująca ze szkołą asystentka edukacji prozdrowotnej i promocji zdrowia - pani Wiesława Jaroszonek z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaniu. W klasach starszych odbyły się zajęcia na temat „Zachowań ryzykownych”, z kolei w klasach pierwszych włączono elementy programu profilaktycznego pod hasłem „Mali Przyjaciele”. Od kilku dni korytarz szkolny zdobią też gazetki tematyczne przedstawiające najważniejsze informacje o wirusach, dodatkowo odbyły się również zajęcia warsztatowe prowadzone przez nauczycielkę biologii - p. Izabelę Biezę-Waśniewską, które wprowadziły w tę tematykę, obalając liczne mity i podając istotne fakty na temat zagadnień HIV i AIDS.

Jednak na tym nie koniec, bowiem w najbliższym czasie, tj. 12 grudnia odbędzie się jeszcze międzyszkolny konkurs wiedzy o HIV/AIDS, a uczestniczyć w nim będą najlepsi uczniowie wyłonieni podczas eliminacji szkolnych. Głównym założeniem konkursu będzie podniesienie poziomu wiedzy o HIV/AIDS, kształtowanie zachowań sprzyjających uniknięciu zakażenia HIV oraz kształtowanie postawy akceptacji wobec osób żyjących z HIV i chorych na AIDS. Taka forma z pewnością dostarczy wiedzy naszym uczniom na temat ryzykownych zachowań młodzieży w okresie dorastania.

Koordynatorce akcji – pani Henryce Zajączkowskiej - dziękujemy za wniesiony istotny wkład w działania profilaktyczne w tym kręgu tematycznym.

I.S.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...