Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-09-2018

W sobotę 08.09.2018 r. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu po raz kolejny włączyła się do akcji Narodowego Czytania.

Tegoroczna odsłona inicjatywy była szczególna, gdyż odbywała się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W latach ubiegłych odczytano: „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, „Zemstę” Aleksandra Fredry, „Pana Wołodyjowskiego” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza oraz “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

W tym roku Para Prezydencka zaprosiła Polaków do wspólnego przeżywania treści zawartych w “Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego w adaptacji opracowanej przez krytyka literackiego, felietonistę Andrzeja Dobosza.

Lubańska odsłona tego ogólnopolskiego wydarzenia miała miejsce na Skwerze Niepodległości przy ul. Brackiej. W ramach uroczystego otwarcia Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński odczytał list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dokument wyjaśnia wybór „Przedwiośnia” jako przedmiotu tegorocznej interpretacji oraz zachęca do lektury “Antologii Niepodległości”, przygotowanej z myślą o obchodzonym jubileuszu. Poszczególne rozdziały utworu Żeromskiego zostały zaprezentowane w wersji oryginalnej, książkowej przez bibliotekarki MiPBP w Lubaniu.

Poza możliwością obcowania z literaturą, mieszkańcy naszego miasta mieli okazję wzięcia udziału w quizie z wiedzy o dziele i jego autorze.

Piękna pogoda, wspaniali ludzie oraz fantastyczna atmosfera sprzyjały wybrzmiewaniu słów opisujących wydarzenia sprzed wieku. Dziękujemy wszystkim, którzy zechcieli być razem z nami

w sobotnie przedpołudnie i mamy nadzieję na Państwa obecność w przyszłym roku.

 

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...