Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
04-09-2018

Miasto Lubań bierze udział w projekcie „E-usługi”, finansowanym z dużym udziałem środków zewnętrznych, gdzie uzyskało kwotę ponad 1,8 mln dofinansowania z RPO WD. Co to znaczy w praktyce?

Nic tak nie irytuje klientów wszelkich urzędów jak trzy rzeczy: konieczność czekania, wtedy, kiedy im się spieszy, potrzeba przychodzenia osobiście do urzędu w „urzędowych porach” i krążenie od Annasza do Kajfasza, czyli brak wymiany informacji pomiędzy instytucjami i wydziałami. Warto pamiętać, że ile razy urzędy i instytucje inwestują w nowoczesne oprogramowanie czy rozwiązania informatyczne, tyle razy każda z tych irytujących rzeczy ma szansę nieco się zmniejszyć i zbliżamy się do ideału. Składają się na niego szybkość wykonywania usług, umożliwienie załatwiania spraw przez Internet, z domu, w dogodnych porach i sensownego zarządzania raz uzyskanymi danymi.

– Założeniem projektu jest wymiana oprogramowania dziedzinowego w urzędzie – mówi Arkadiusz Słowiński burmistrz Lubania. – Umożliwi to polepszenie obsługi i będzie kolejnym krokiem do cyfryzacji usług. Zdajemy sobie sprawę, że ludzie bardzo czekają na postępy w tej dziedzinie.  Realizacja projektu pozwoli na wprowadzenie kompleksowych e-usług publicznych, umożliwiających załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu. Urzędy uzyskają narzędzia informatyczne wspierające procesy zarządzania i decyzyjne. Zwiększeniu ulegnie bezpieczeństwo przetwarzania danych.

Rozpoczęcie realizacji działań w Lubaniu ma być kwestią kilku miesięcy. Jak tłumaczy samorząd, ze względu na to, że w projekcie bierze udział wielu partnerów, konieczne jest bardzo dużo uzgodnień, negocjacji i cierpliwe czekanie na decyzje, zależne nie tylko od naszych starań. Nie wszystkie rozwiązania nadają się dla wszystkich, każdy jest na innym etapie i inaczej podchodzi do tego, na co przeznaczy środki zewnętrzne a co zapewni bądź już zapewnił we własnym zakresie.

Projekt ma być zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 dla Osi Priorytetowej 2 Technologie informacyjno-komunikacyjne, Działania 2.1 E-usługi publiczne, Poddziałania 2.1.1, E-usługi publiczne – konkursy horyzontalne (E-usługi i otwarte zasoby).

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...