Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-06-2018

W ramach ogólnopolskiego projektu pod patronatem fundacji PGNiG „Być jak Ignacy” pod opieką p. Joanny Smaga, zostało utworzone koło „Z doświadczeniem za pan brat”, którego uczestnikami byli uczniowie klasy III E.

Program dydaktyczno-wychowawczy „Być jak Ignacy” realizowany był w czterech blokach tematycznych poświeconych niezwykłym  postaciom polskiej nauki: Mikołaja Kopernika, Marii Skłodowskiej- Curie, Kazimierza Prószyńskiego oraz Stefana Drzewieckiego. Główne treści i założenia programowe zintegrowane zostały z blokami tematycznymi, które realizowane były podczas zajęć lekcyjnych zgodnie z podstawą programową.

Podczas prowadzenia zajęć bazowano na scenariuszach zamieszczonych na platformie programu. Były one punktem wyjściowym, uzupełnianym przez takie formy jak wycieczki, spotkania z ekspertami czy oglądanie filmów edukacyjnych. W miarę potrzeb i możliwości modyfikowano zadania, uzupełniano o doświadczenia, lub zastępowano je innymi aktywnościami możliwymi do przeprowadzenia na terenie szkoły.

Aktywne metody pracy takie jak: gry i zabawy ruchowe, dydaktyczne, słowne, mapy myśli, rebusy, burza mózgów, eksperyment, zadania praktyczne, turnieje wiedzy, quiz, doświadczenia, praca z tekstem, z ilustracją, wycieczki, spotkania z ekspertami, wprowadzenie elementów arteterapii- pozwoliły zainspirować dzieci do zdobywania wiedzy z zakresu chemii, astronomii, rozbudzały myślenie przyczynowo-skutkowe, podczas zabaw badawczych, poszerzyły wiedzę na temat polskich wynalazków, rozbudzały pasję do kinematografii. 

Ostatnim etapem konkursu było zaprojektowanie i zbudowanie własnego wynalazku. Aby zadbać o środowisko i promować alternatywne źródła energii, uczniowie wraz z wychowawcą postanowili wykonać panel fotowoltaiczny.

Do projektu wykorzystane zostały płyty CD z odzysku, oraz diody LED. Dzieci same montowały diody i łączyły je szeregowo. Lutowały obwody elektryczne, a następnie montowały płyty CD do wcześniej przygotowanej platformy. Zadbały również o estetykę panelu, podpisując swoje ogniwa i przyklejając ozdobne koła.

Nasza praca została doceniona- zajęliśmy I miejsce w woj. dolnośląskim uzyskując tytuł „Naukowej Szkoły Ignacego”, tym samym szkoła uzyskała 8000zł na pomoce dydaktyczne

Red. Joanna Smaga

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...