Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
01-06-2018

„Litwo! Ojczyzno moja! ty jesteś jak zdrowie...” Prawie każdy dorosły Polak zna na pamięć te wersy pochodzące z „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza – narodowej epopei okresu romantyzmu. Ale czy zna smaki, zapachy i kolory Soplicowa? Czy ta historia potrafi dziś inspirować?

w recytowanym w przedstaw

28 maja na Kamiennej Górze odbyło się wydarzenie „Inspiracje Panem Tadeuszem”. Zgodnie z deklaracją jego inicjatorów - Szkoły Podstawowej nr 4 w Lubaniu celem było oswajanie wychowanków z mickiewiczowskimi strofami od najmłodszych lat. Wersy Mickiewicza wyrażają miłość do Ojczyzny, pozwalają pamiętać o tradycjach i zwyczajach.  Z inicjatywy i pod opieką polonistek Beaty Baczyńskiej-Smyczek i Agaty Sieradzkiej uczniowie z Koła Polonistycznego we współpracy z lubańską Szkołą Muzyczną im. Oskara Kolberga przygotowali przedstawienie plenerowe.  

Premiera odbyła się w przepięknej i adekwatnej do tematu przedstawienia scenerii - terenu wokół zabytkowego zameczku, siedziby Szkoły Muzycznej. Scenariusz „Inspiracji Panem Tadeuszem” to montaż recytowanych fragmentów „Pana Tadeusza”, muzycznych popisów solowych na różnych instrumentach, śpiewu oraz tańca. W przedstawienie było zaangażowanych ok. 50 uczniów SP4.

Recytacje wykonały dzieci z Koła Polonistycznego, popisy muzyczne dali uczniowie Szkoły Muzycznej, a tańce zaprezentowali uczniowie klasy Ib (mazurek) i klasy IIIe (polonez). Przygotowaniem dzieci do pokazu tych pięknych staropolskich tańców zajęły się wychowawczynie: klasy Ib - Wioletta Bućko wraz z asystentką nauczyciela Żanetą Rożko oraz klasy IIIe - Joanna Smaga.

Dzięki pięknej scenerii i cudownym dekoracjom wykonanym przez Andżelikę Kiljan i Beatę Domańską oraz fantastycznym strojom uczestników, przedstawienie było niezwykle barwne oraz, co chyba najważniejsze, oddało atmosferę soplicowskiego dworku. Oprócz wrażeń artystycznych, wspierania uzdolnień dzieci i rozbudzania uczuć patriotycznych przedstawienie miało na celu promocję literatury polskiej i czytelnictwa.

W związku z tym, wszystkim obecnym na tym wydarzeniu zaproponowano zabawę-zadanie pt. „Odpowiadać czas zacząć. Pan Tadeusz pyta”, czyli test sprawdzający znajomość „Pana Tadeusza” oraz faktów z życia Adama Mickiewicza. Nad zadaniem pracowały wspólnie całe rodziny. Informacje potrzebne do rozwiązania testu i różnego rodzaju ciekawostki można było przeczytać lub obejrzeć na tablicach umieszczonych na scenie. Test oraz tablice przygotowała bibliotekarka Wioletta Paszkowska.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Burmistrza Miasta Lubania Arkadiusza Słowińskiego, który oprócz słów podziękowań miał również mały prezent. Dyrektorka szkoły Marzena Tomczyk oraz jej zastępczyni, Elwira Wojtusik podziękowały wszystkim osobom, które miały udział w powstaniu tego wydarzenia: dzieciom i nauczycielkom naszej szkoły, dyrektorowi Szkoły Muzycznej Pawłowi Okienko. Szczególnie gorące podziękowania popłynęły w stronę rodziców, którzy zadbali o piękne stroje swoich pociech, a wszyscy goście dzięki kilku wspaniałym mamom mogli się poczęstować smakowitymi ciastami.  

Burmistrz Arkadiusz Słowiński oprócz objęcia patronatu nad całością imprezy wystąpił jeszcze w dwóch innych rolach: jako rodzic i jako barista, współczesny odpowiednik występującej w „Panu Tadeuszu” staropolskiej kawiarki, ważnej persony na dworze, zajmującej się doborem ziaren i parzeniem egzotycznego napoju. Smakowity fragment zawarty był w przedstawieniu i zaostrzył apetyty na słodkości i aromatyczny napar, przygotowywany bardziej nowoczesnymi metodami (drip, aeropress, frenchpress), ale ze staropolską pieczołowitością.

(SP4/ŁCR)

ieniu fragmentu

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...