Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-04-2018

Wielkimi krokami nadchodzi święto lokalnej aktywności – czyli Dzień Aktywnej Rodziny. Impreza nie bez powodu nazywana jest po prostu DARem.

 

W tym roku organizowany już po raz piąty DAR odłączył się od LAWY i odbędzie się w końcówce roku szkolnego, w niedzielę 17 czerwca. To efekt przeorganizowania lubańskiego kalendarza, fuzji LAWY i Sudeckiego Festiwalu Minerałów. Zarazem DAR będzie jakąś pociechą dla tych, którzy cenili sobie czerwcowe świętowanie.

Od pierwszej edycji niezaprzeczalnym gwoździem programu jest „Gra pozarządowa”. Jest przeznaczona dla uczestniczących w imprezie. Mają oni za zadanie zaliczyć aktywności na wszystkich stoiskach prowadzonych przez organizacje. Zajmuje to sporo czasu, ale nie jest to czas stracony, bo każde stoisko to konieczność wykonania jakiegoś  zadania. Bywały prace plastyczne, bywały sprawdziany wiedzy lub kreatywności. Na pewno wszędzie jest dużo zabawy. A na koniec losowanie cennych nagród.

- To się sprawdza. Zeszłoroczna układanka z naklejek była dobrym pomysłem, ciekawszym niż wcześniejsze zbieranie pieczątek – komentuje Magdalena Guła ze Stowarzyszenia P-ZFST Pogranicze. - Trochę jednak dopracujemy technicznie tę książeczkę, biorąc pod uwagę doświadczenia z poprzednich lat. Pojawił się też pomysł, by gwarantowaną nagrodą za udział w grze był tym razem niewielki minerał.

Obok organizacji ramię w ramię staną też wszystkie miejskie instytucje, oferując uzupełniającą aktywną ofertę. Organizacje z werwą zabrały się do pracy i postanowiły między innymi zorganizować paradę. Praca grupy opierała się na kilkuletnich doświadczeniach z różnymi formami „darowych” przemarszy i dużej wiedzy organizacji z własnych przedsięwzięć.

- Mamy potencjał na to, by ta parada wyszła dobrze - opowiadał hm. Andrzej Waniczek, z Lubańskiego Hufca ZHP. – Szacujemy, że z samego środowiska pozarządowego weźmie w niej udział około 120 osób. Przejście rozpoczniemy na placu Okrzei i będziemy wolnym krokiem iść na Kamienną Górę. Będziemy mieć ze sobą flagi, zachęcamy też do zabrania wszelkich „przeszkadzajek”, robiących hałas. Pojawią się akcenty nawiązujące do przewodniego motywu krasnoludków.

Program sceniczny rozpocznie się tuż po paradzie. Na scenie zaprezentuje się ponad 100 małych gwiazdek z 6 działających w mieście przedszkoli i żłobka. Potem sceną zawładną talenty wokalne ze środowiska pozarządowego z repertuarem ludowym, biesiadnym i bluesowym.

- W tym roku chcielibyśmy też czegoś nowego, pierwsza sprawa to malutka niespodzianka na otwarcie imprezy – relacjonowała Teresa Nijakowska z Uniwersytetu Trzeciego Wieku. -  Druga to odpowiednia dekoracja sceny. W zeszłym roku świetnie nam się występowało na dużej scenie amfiteatru, teraz chcielibyśmy dodać koloru.  Mamy na to kilka pomysłów, czeka nas wizja lokalna i sporo pracy.

Nie próżnowała też grupa, zajmująca się promocją.

- Planujemy dwa krótkie filmy promocyjne. Na oba mamy ciekawe pomysły, wykorzystamy technikę poklatkową i taki fajny sposób na wielogłos – mówił Krzysztof Nowak z Wyloguj. -  Liczymy na udostępnianie filmów przez Miasto Lubań, mamy również własne dojścia do mediów lokalnych.  Chcemy też, by plakat i ulotka nawiązywały do motywu przewodniego imprezy, wulkanu, poszukiwania skarbów i krasnoludków. W realizacji filmów przyda mi się wiedza z warsztatów, w których brałem udział i kontakt z osobami, które wtedy także realizowały coś fajnego.

Pozostaje więc już teraz wpisać sobie datę 17 czerwca do kalendarza

(ŁCR)

ORGANIZACJE POZARZĄDOWE I GRUPY NIEFORMALNE BIORĄCE UDZIAŁ W DARZE 2018

Dolnośląska Grupa Literacka „NURT”, Grupa PROTOTYPE, Fundacja  Bukowińska "Bratnia Pomoc" w Lubaniu, Klub Honorowych Dawców Krwi przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Lubaniu, Klub Liderów Młodzieżowych przy Stowarzyszeniu P-ZFST "Pogranicze" w Lubaniu, Klub Pionierów Ziemi Lubańskiej, Lubańskie Stowarzyszenie Mieszkańców PANACEUM,  LSA "ODNOWA" w Lubaniu, Ludowy Zespół Sportowy Zaręba, Łużyckie Stowarzyszenie Miłośników Modelarstwa w Lubaniu "PASJONAT", Miejsko-Gminny Ludowy Klub Sportowy „Kwisa” Lubań, Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych - Oddział Łużycki w Lubaniu, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze – Oddział „Pogórze Izerskie” w Lubaniu, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Zarząd Rejonowy w Lubaniu, SKOB Lubań, Stowarzyszenia „Somosierra”,  „SIÓDME NIEBO”, "WYLOGUJ SIĘ" i Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Olszyny, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział  Miejski - Warsztaty Terapii Zajęciowej w Lubaniu , Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Ośrodku Wsparcia Dziennego w Lubaniu oraz ZHP Hufiec Lubań

Koordynacją współpracy między organizacjami zajmuje się Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu. DAR realizowany jest przy finansowym i logistycznym zaangażowaniu samorządu Miasta Lubań. Organizacją z ramienia samorządu zajmuje się Łużyckie Centrum Rozwoju w Lubaniu. Imprezę wesprą także Miejski Dom Kultury, Muzeum Regionalne, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Ośrodek Wsparcia Dziennego.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...