Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-02-2018

Lubański samorząd od lutego stworzył miejsce kompleksowej pomocy - Punkt Konsultacyjny dla Osób i Rodzin z Problemem Uzależnienia oraz Przeciwdziałania Przemocy

 

Mówi się, że gdyby ktoś wynalazł pigułkę na uzależnienia dostałby nie tylko nagrodę Nobla, ale przyniosłaby ona wynalazcy wielkie bogactwo. Niestety jest to na razie jedynie mrzonka a działać trzeba. Właśnie dlatego lubański samorząd od lutego stworzył miejsce kompleksowej pomocy.

Zamknięcie poradni odwykowej działającej w szpitalu, sprawiło, że osoby uzależnione i ich rodziny nie miały gdzie szukać ratunku. W związku z tym w ubiegłym roku lubański samorząd postanowił uruchomić Punkt Pierwszego Kontaktu dla Osób i Rodzin z Problemem Uzależnienia. Po roku jego działalności okazało się, że potrzeby były ogromne i trzeba rozszerzyć przedsięwzięcie.

Dlatego od lutego ruszył Punkt Konsultacyjny dla Osób i Rodzin z Problemem Uzależnienia oraz Przeciwdziałania Przemocy. Punkt ma siedzibę w Lubaniu, w budynku Urzędu Miasta przy ul. 7 Dywizji 14 (w przybudówce).

- Musimy odpowiedzieć na tą potrzebę, nie wolno zamiatać takich spraw pod dywan. Działanie takich punktów to lepsze życie wielu lubańskich rodzin – mówi burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński. – Osoba uzależniona robi krzywdę nie tylko sobie, jeśli ma rodzinę, najbardziej cierpią dzieci. To są bardzo przykre sytuacje, które doskonale znają nauczyciele i pedagodzy. Przy właściwej pomocy ktoś uzależniony może wyjść na prostą i bardzo dobrze funkcjonować w społeczeństwie a nie się staczać, ciągnąc za sobą swoich najbliższych.

Wszystko jest teraz inaczej zorganizowane. Okazało się bowiem, że nieszczęścia lubią chodzić parami a nawet trójkami – alkohol, narkotyki, przemoc w rodzinie. To wszystko często problemy jednej osoby, ale zajmowały się nimi specjaliści pracujący w trzech różnych miejscach Lubania.

- Utworzony Punkt Konsultacyjny jest kontynuacją działalności funkcjonujących do 2017 roku trzech punktów rozrzuconych po całym mieście - ds. Narkomanii przy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Lubaniu, Konsultacyjnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie i Pierwszego Kontaktu dla Osób i Rodzin z Problemem Uzależnienia – mówi pełnomocnik burmistrza Monika Chojnowska. -  W celu kompleksowego zaspokajania potrzeb ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej postanowiono połączyć wszystkie te punkty w jeden.

Od 1 lutego Punkt będzie zapewniał pomoc terapeuty, radcy prawnego, psychologa oraz konsultanta. Zakres działalności punktu obejmuje przede wszystkim udzielanie porad i konsultacji indywidualnych, w tym porad prawnych, informowanie o specjalistycznych ośrodkach leczenia osób uzależnionych i współuzależnionych oraz pomoc w ustaleniu terminu rozpoczęcia terapii, udzielanie wsparcia po zakończeniu terapii, udzielanie pomocy terapeutycznej i psychologicznej osobom w kryzysie emocjonalnym, rozpoznawanie zjawiska przemocy i udzielanie pomocy i wsparcia osobom doznającym przemocy oraz będącymi jej świadkami.

Warto podkreślić, że osoby pełniące dyżury w punkcie są nie tylko specjalistami w swoich dziedzinach, ale współpracują również na co dzień z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lubaniu, Ośrodkiem Pomocy Społecznej oraz Zespołem Interdyscyplinarnym oraz różnego typu instytucjami pomocowymi, a co najistotniejsze kierują się chęcią niesienia faktycznej pomocy ludziom jej oczekującym.

W Punkcie Konsultacyjnym dyżury będą pełnili:

- konsultant od wtorku do czwartku, w godzinach od 9.00 do 14.00

- terapeuta w każdy wtorek od 16.00 do 19.00

- radca prawny w każdą środę od 15.00 do 18.00

- psycholog w każdy czwartek od 16.00 do 19.00

W miarę zapotrzebowania lokalnej społeczności na usługi świadczone w punkcie nie wyklucza się zwiększenia godzin jego otwarcia, jak również podjęcia współpracy z innymi specjalistami.

Czy będą chętni? Samorząd nie ma wątpliwości. Wystarczy spojrzeć na statystyki działającego w 2017 roku Punktu Pierwszego Kontaktu.  Aż 266 osób skorzystało z jego pomocy, polegającej na udzielanie wszechstronnych informacji na temat systemu wsparcia dla osób dotkniętych problemem uzależnienia i współuzależnienia. Na 93 osoby pozytywnie wpłynęło motywowanie i inspirowanie do podjęcia terapii osób nadużywających alkohol w rodzinach, w których wychowują się dzieci. Do innych placówek pomocniczych i specjalistycznych zostało skierowanych 4 osoby. 7 uzależnionych od alkoholu, narkotyków i hazardu skierowano do szpitali dla odbycia terapii stacjonarnej. A ponieważ o miejsca jest bardzo trudno, punkt pomógł w ich znalezieniu. Poza tym w ciągu minionego roku zostało tam złożone 15 wniosków adresowanych do Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. To tylko część działań podejmowanych przez punkt. Ponadto zajmowano się w nim inicjowaniem pomocy socjalnej i prawnej oraz udzielaniem niezliczonej ilości porad i konsultacji telefonicznych.

We współczesnym świecie dominują dwie wizje tego, czym jest uzależnienie. Według pierwszej, najpopularniejszej, ale niekoniecznie prawdziwej wynika ono tylko i wyłącznie z ludzkiej słabości, zasługuje na potępienie - i to tyle. Druga wizja, ujmuje uzależnienie jako coś, co można by nazwać „chorobą mózgu”. Człowiek mający skłonności genetyczne i wystawiony na działanie alkoholu czy narkotyków staje się uzależniony. Nie jest już w stanie sam wyjść z nałogu. Osoba uzależniona musi otrzymać wsparcie zarówno psychologiczne, jak i społeczne czy medyczne. Nie jest to rozpowszechniony sposób myślenia, ale to właśnie on jest zgodny z aktualnymi zdobyczami psychiatrii i medycyny. Jest także społecznie opłacalny – osoba uzależniona, której nie udziela się pomocy w wyjściu z nałogu szybko staje się jeszcze większym ciężarem dla rodziny, społeczności i państwa.  

tekst ukazał się w dwutygodniku Ziemia Lubańska
foto: Teresa Kraska (ZL)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...