Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
03-10-2017

Już od 2013 roku w naszym mieście rozbudowywana jest sieć światłowodowa. Szlaki przecierała firma LubaNET. Teraz w światłowód w Lubaniu zainwestuje Orange.

2 października w Urzędzie Miasta Lubań zostało podpisane porozumienie pomiędzy Gminą Miejską Lubań i przedstawicielami firmy Orange. Było ono finalizacją wcześniejszych rozmów na temat możliwości budowy sieci światłowodowej w mieście. Podjęcie współpracy przez Gminę Miejską Lubań i firmę Orange przyspieszy inwestycję. Jeszcze w tym roku ze światłowodu będą mogli skorzystać pierwsi mieszkańcy, a do końca 2018 roku w jego zasięgu ma się znaleźć prawie 5750 lubańskich gospodarstw domowych. Porozumienie zakłada jednak, że ostateczna decyzja o skali realizacji inwestycji będzie uzależniona od liczby zebranych deklaracji zainteresowania usługami oraz zgód na dostęp do budynków. To czy mieszkaniec skorzysta z nowej oferty internetowej będzie jego indywidualną decyzją.

Warto nadmienić, że prace będą prowadzone w budynkach jedno- oraz wielorodzinnych, jak również w firmach i instytucjach. Na tę inwestycję operator planuje przeznaczyć ponad 5 mln zł pochodzących w większości z funduszy własnych Orange Polska. Część zrealizowana zostanie z dofinansowaniem publicznym z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Co szczególnie istotne do sieci światłowodowej podłączonych zostanie także 12 szkół działających w Lubaniu. Będzie to możliwe w ramach porozumienia zawartego przez Orange Polska z Ministerstwem Cyfryzacji. W przyszłości firma ma zamiar zorganizować spotkania informacyjne z mieszkańcami, na których zaprezentowane zostaną szczegóły inwestycji.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...