27-09-2017

25 września 2017 r. na Rynku w Lubaniu odbyły się uroczystości związane z nadaniem Ośrodkowi Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu imienia gen. bryg. Wilhelma Orlika – Rückemanna i sztandaru.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Św. Trójcy w Lubaniu, w intencji funkcjonariuszy i pracowników Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu, koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. Biskupa Polowego Wojska Polskiego ks. gen. bryg. dr. Józefa Guzdka, podczas której poświęcono sztandar Ośrodka.

Sztandar został ufundowany dzięki zbiórce społecznej i jest symbolem naszej służby dla bezpieczeństwa Polski, naszej tradycji, wartości i wierności w odniesieniu do Boga, Honoru i Ojczyzny.

W uroczystościach wzięli udział: Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jakub Skiba - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gen. bryg. SG Tomasz Praga – Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej, Andrew Orlik – Rückemann – wnuk naszego patrona, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, powiatowych, miejskich i gminnych, przedstawiciele duchowieństwa, Komendanci, Dyrektorzy, Szefowie i Dowódcy współdziałających służb mundurowych, przedstawiciele sądownictwa i prokuratury, instytucji i urzędów współpracujących z OSS SG.

Wśród gości nie zabrakło również przedstawicieli uczelni wyższych, szkół, placówek oświatowych, byłych dowódców Łużyckiej Brygady WOP, a także byłych Komendantów Łużyckiego Oddziału SG, pracowników i funkcjonariuszy Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG z rodzinami oraz mieszkańców Lubania i okolic.

Gospodarzem uroczystości był płk SG Marek Woszczatyński - Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu, który uroczyście przywitał przybyłych gości i wygłosił okolicznościowe przemówienie nawiązujące do wielkiego człowieka jakim był nasz patron gen. bryg. Wilhelm Orlik – Rückemann - ostatni dowódca Korpusu Ochrony Pogranicza, który po rozpoczęciu sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r., stojąc na czele zgrupowania KOP jako jedyny polski dowódca, potrafił wziąć na siebie ciężar symbolicznej walki z Sowietami. Przy braku łączności, z własnej inicjatywy i na własną odpowiedzialność wydał rozkaz energicznego przeciwstawienia się wszelkim próbom zajmowania polskich terenów przez bolszewików. Z Armią Czerwoną stoczył kilkanaście potyczek i dwie bitwy: pod Szackiem i Wytycznem, po której rozformował podległe mu oddziały. Po przedostaniu się do Warszawy był jednym z założycieli organizacji Komendy Obrońców Polski.

- Wskazanie na tę właśnie osobę jako „opiekuna” szkoły stanowi swoistą publiczną deklarację składaną przez uczelnię społeczeństwu i środowisku, zobowiązanie do dochowania i pielęgnowania tych wartości, które były wyznacznikami drogi życiowej naszego patrona – powiedział Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.

Podczas apelu odczytane zostały akty nadania sztandaru oraz imienia przez ppłk. SG Marka Kocha – Przewodniczącego Społecznego Komitetu Ufundowania Sztandaru Ośrodkowi Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu.

Pamiątkowe gwoździe na drzewcu wbijali: Mariusz Błaszczak – Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, Jakub Skiba - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gen. bryg. SG Tomasz Praga – Zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej oraz wnuk naszego patrona Andrew Orlik – Rückemann.

Sztandar Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszowi Błaszczakowi wręczyli rodzice chrzestni: Marzena Machałek – Sekretarz Stanu w Ministerstwie  Edukacji Narodowej  oraz Walery Czarnecki – Starosta Powiatu Lubańskiego. Następnie Pan Minister przekazał sztandar Komendantowi Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG w Lubaniu płk. SG Markowi Woszczatyńskiemu.

Uroczystość uświetnił pokaz musztry paradnej w wykonaniu kompanii reprezentacyjnej Straży Granicznej oraz koncert orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej.

Na lubańskim rynku mieszkańcom miasta Lubania i okolic zaprezentowano sprzęt Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych SG, pokaz tresury psów służbowych SG oraz pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej w ramach akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo” pod patronatem Mariusza Błaszczaka – Ministra MSWiA.

(tekst: OSS SG, foto: ŁCR)