Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
24-10-2016

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu w drugim tygodniu października mieli okazję do bliskich spotkań z kulturą.

Pierwszaki odwiedziły Miejską Bibliotekę Publiczną , gdzie tropiły literki i słuchały ciekawych opowieści, natomiast starsi uczniowie pojechali do Jeleniej Góry.

Jedną z atrakcji wycieczki była wizyta w Filharmonii Dolnośląskiej. Spotkanie w tym miejscu przybliżyło młodej publiczności świat dźwięków i pokazało niezwykłe instrumentarium. Uczniowie pod opieką nauczycieli i rodziców wysłuchali koncertu „Fenomen Mozarta”, dzięki któremu przenieśli się w czasy artysty i poznali twórczość jednego z największych kompozytorów wszechczasów.

Dobrze jest uzupełniać wykształcenie najmłodszych o umiejętność słuchania muzyki i podstawową o niej wiedzę. Artyści przybliżyli dzieciom między innymi takie terminy jak: menuety, symfonie i opery. Była też mowa o tym, jak w głowie Mozarta wciąż grała muzyka, a on z łatwością przenosił ją na papier oraz na klawisze klawesynu. Uczestnicy koncertu dowiedzieli się, co przyniosło kompozytorowi największą sympatię i dlaczego nazywano go „cudownym dzieckiem” oraz czy jego muzyka była aż tak poważna, jak się ją dziś nazywa. Uczniowie mieli także okazję tworzyć własne kompozycje muzyczne i mogli zatańczyć menueta. Koncert dostarczył wszystkim wielu pozytywnych przeżyć i udowodnił młodym słuchaczom, że „geniusz Amadeusza Mozarta to do siebie ma, kiedy gasną światła, a on trwa”.

Filharmonia nie była to jedyną atrakcją wycieczki do Jeleniej Góry. Jedna grupa dzieci zwiedziła Muzeum Przyrodnicze, gdzie odbyła wirtualny spacer po barokowych freskach Dolnego Śląska oraz obejrzała multimedialną prezentację na temat entomologii, czyli owadów. Natomiast druga grupa była w Muzeum Karkonoskim. Uczniowie mogli zobaczyć zabytkową chałupę oraz wystrój miejskiej kamienicy. Poza tym wzięli też udział w zajęciach warsztatowych, podczas których wykonali przyciski do papieru.
Tydzień Kultury w lubańskiej „Jedynce” zaowocował ciekawymi lekcjami z muzyki, przyrody oraz historii i zapewne na długo pozostanie w pamięci uczniów.


I.S., zdj. B.K.
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...