17 września w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Lubaniu obchodzono 76. rocznicę napaści Sowietów na Polskę oraz Dzień Sybiraka.
Bydlęce wagony, nieludzkie warunki podróży w nieznane, ciężki pobyt na obcej ziemi i równie trudna adaptacja po powrocie do ojczyzny. Minęło ponad 70 lat, jednak nadal trudno zapomnieć. Tego szczególnego dnia w całej Polsce w ciszy i zadumie wracamy myślami do tamtych lat, by oddać hołd poległym i by najmłodsze polskie pokolenie znało tą smutną część naszej historii. W Lubaniu tego dnia w kościele zebrali się przedstawiciele samorządu miejskiego i powiatowego, dyrekcja szkół i przedszkoli, dyrektorzy jednostek miejskich, poczty sztandarowe oraz sybiracy z rodzinami.
Uroczystość rozpoczęła zbiórka pocztów sztandarowych i uczniów klasy o profilu obronnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej i klasy policyjnej z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 na placu przy kościele. Po przemarszu i wkroczeniu do świątyni wszyscy zgromadzeni odśpiewali wspólnie Hymn Państwowy. Następnie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny i Sybiraków z udziałem orkiestry dętej pod batutą Janusza Trepiaka.
„A myśmy szli i szli – dziesiątkowani! Przez tajgę, stepy – plątaniną dróg! A myśmy szli i szli, i szli – niepokonani!” Część patriotyczna obchodów rozpoczął Hymn Sybiraków. Przemowy okolicznościowe wygłosili wicestarosta Wojciech Zembik oraz członek Zarządu Głównego Związku Sybiraków – Henryk Gardiasz. Apel poległych przy udziale młodzieży z ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej oraz młodzieży ZSP nr 2 w Lubaniu poprowadził sybirak Mieczysław Klatt. Po apelu zostały złożone wiązanki kwiatów przy Wotum Dziękczynnym, które zostało ufundowane, odsłonięte i poświęcone w 2012 r. w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej przez miejscowych sybiraków.
Na uroczystości zostały wręczone „Złote Odznaki za zasługi dla Związku Sybiraków”, które otrzymali Anna Dutkiewicz, Leokadia Lulewicz, Zuzanna Zarzycka, Jan Kożuszyn, Ryszard Jarmoliński oraz dwóch nieobecnych sybiraków – Paweł Sawczuk i Konstanty Trytek. Patriotyczno-religijne obchody zakończył występ słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej. Szczególne podziękowania należą się klasom mundurowym za pełnienie warty przy Wotum Dziękczynnym, pani Agnieszce Węgłowskiej i uczniom ZSP im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej za przygotowanie części artystycznej oraz pocztom sztandarowym reprezentującym lubańskie szkoły, organizacje i instytucje. Wyrazy szacunku składamy zaś samym sybirakom, za ich siłę, wolę walki i niezachwianą miłość do Ojczyzny.
(ŁCR)