Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
25-03-2015

W kwietniu na Dolnym Śląsku rozpoczną się obchody 10-lecia istnienia w Polsce Drogi św. Jakuba - nazywanego często także po hiszpańsku Camino de Santiago. Jest to szlak pielgrzymkowy, który prowadzi do katedry w Santaigo de Compostella w północno-zachodniej Hiszpanii. W związku z jubileuszem złożono wniosek o nadanie polskiej części tej trasy rangi Europejskiego Szlaku Kulturowego.


W 1987 roku Rada Europy utworzyła program Europejskich Szlaków Kulturowych, który ma na celu pokazanie, jak dziedzictwo poszczególnych państw Europy współtworzy wspólne dziedzictwo całego kontynentu. Program popularyzuje także podstawowe wartości Rady Europejskiej tj. dialog międzykulturowy, różnorodność kulturową, demokrację, prawa człowieka. Szlaki pozwalają na zachowanie i renowację dziedzictwa kulturowego, budowanie europejskiej tożsamości oraz rozwój coraz popularniejszej turystyki kulturowej. Pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym została w 1986 Droga Świętego Jakuba. Obecnie istnieje ponad 20 szlaków, przebiegających przez całą Europę. Są to między innymi Szlak Cysterski, Szlak Jedwabny, Szlak Hanzeatycki, Szlak Wikingów, Szlak Mozarta, czy Szlak Kultury Barokowej.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej we Wrocławiu europoseł PiS Kazimierz Ujazdowski poinformował, że skierował do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o włączenie polskiej części Drogi św. Jakuba do sieci Europejskiego Szlaku Kulturowego.
– Camino to jeden z największych skarbów Europy i naszych, dolnośląskich skarbów – podkreśla K. M. Ujazdowski, wiceprzewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Dróg Świętego Jakuba w PE. – Jestem przekonany o ogromnych walorach duchowych tych szlaków, ale i o tym, że ich promocja ma wielkie znaczenie dla promocji Dolnego Śląska i naszego miejsca w Europie. Jak podkreśla europoseł, możliwość uzyskania statusu Europejskiego Szlaku Kulturowego to kwestia "urzędniczej formalności" i żadnego problemu z tym nie będzie.

Pierwszym odcinkiem Drogi św. Jakuba w Polsce była otwarta w 2005 r. z inicjatywy Bractwa św. Jakuba 164-kilometrowa trasa biegnąca z Jakubowa przez Grodowiec, Polkowice, Chocianów, Bolesławiec, Lubań do Zgorzelca. W 2013 r. wschodnią i zachodnią granicę Polski połączyła Droga św. Jakuba „Via Regia”.
Rocznie do Santiago de Compostela dochodzi około 200 tys. osób z czego ponad 2 tys. Polskimi szlakami jakubowymi wędruje 1-1,5 tys. ludzi. W kraju jest prawie 5 tys. takich oznakowanych szlaków.

Informacje dotyczące polskich szlaków włączonych w sieć dróg prowadzących do Grobu św. Jakuba Apostoła w Santiago de Compostela można znaleźć tutaj.

Organizatorzy jubileuszu poinformowali, że obchody potrwają od 11 kwietnia do 28 czerwca. Zaplanowano kilkanaście pielgrzymek, panele naukowe, odczyty, pokazy filmów oraz wydanie map i przewodników na temat szlaku i samego kultu św. Jakuba.

Mapa Dróg św. Jakuba w Polsce (stan 2014) – wyk. Zbigniew Ilkow

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...