21-05-2014

19 maja br. w Lubaniu gościła oficjalna delegacja z Königsbrück. Burmistrzowie obydwu miast omawiali zasady współpracy miast na wielu płaszczyznach..

Partnerstwo pomiędzy dwoma miejscowościami rozpoczęło się w ubiegłym roku, kiedy to do miasta Königsbrück udała się delegacja z Lubania. Wtedy też nastąpiła pierwsza propozycja współpracy. Dwa miasta, choć odległe i pozornie nie mające ze sobą wiele wspólnego, łączył i łączy w dalszym ciągu jeden z najstarszych i najważniejszych szlaków handlowych Europy – Via Regia.

Pierwsza część zebrania z reprezentantami z Königsbrück miała charakter warsztatowy. Spotkanie rozpoczęło się na Wieży Brackiej. Omawiano współpracę pomiędzy dwoma miastami oraz promowanie tychże ośrodków. Pojawiły się szczegółowe propozycje obejmujące turystykę oraz marketing miejski. Zrodziła się także koncepcja projektu "Dwie bramy do Górnych Łużyc". Następnie członkowie delegacji zwiedzili miasto oraz udali się do Muzeum Regionalnego.
Spotkanie można z całą pewnością uznać za udane. Rozmowy pomiędzy członkami delegacji z obydwu miast zaowocowały konkretnymi postanowieniami, które wkrótce doczekają się realizacji.

ŁCR