14-06-2013

Mocnym punktem lubańskich Dni Historii otwierających święto naszego miasta będzie inscenizacja historyczna w wykonaniu lubańskich grup teatralnych w tym „Teatru dziewiątka” „Promotora” i „Okularu”. W  sobotę 22 czerwca o godzinie 15.00 w Rynku nasi aktorzy amatorzy wcielą się w rolę lubańskich rajców i przedstawią wybory burmistrza z początków XVI wieku. Przedstawienie powstało w oparciu o umocowaną w realiach historycznych sztukę, napisaną przez Grzegorza Żaka na podstawie materiałów źródłowych pozyskanych w lubańskim archiwum. W jego wizji lubańscy rajcy z okresu renesansu mają nie mniej powodów do zmartwień niż nasi współcześni politycy i samorządowcy.

Podczas posiedzenia przedstawionego w sztuce ich głowy zaprząta problem pewnej głowy, bo:

Choć Jakob Wagner słynął z ekscesów
Był też z pewnością człowiekiem sukcesu.

Aktorzy są w trakcie prób, jedna z nich odbyła się już w terenie, na lubańskim rynku. Pozytywna atmosfera podczas prób, zabawne dialogi i reżyseria w wykonaniu pani Anety Ćwieluch zapowiadają kolejny sukces lubańskich grup teatralnych.

Kolejnym malowniczym punktem Dni Historii będzie sobotni przemarsz historycznej straży miejskiej w strojach z epoki o godz. 19.00. A oto zdjęcie z ubiegłorocznej inscenizacji historycznej – zdobywanie Wieży Brackiej.

Fot. ŁCR

Inscenizacja wyborów burmistrza Lubania z początków XVI wieku "O skutecznym rad sposobie w XVI w" - współfinansowana przez Fundację BZWBK.