Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-12-2024

Zdaniem Państwa Jędrzejowskich małżeństwu obok miłości sprzyjają: cierpliwość, kompromis i wspólne pasje. Kluczem do sukcesu jest też praca – ta nad związkiem oraz zawodowa.

3 marca 1973 roku Alicja i Józef Jędrzejowscy powiedzieli sobie sakramentalne „tak”. Co ciekawe dla urodzonej w Lubaniu jubilatki był to czwarty sakrament (po chrzcie, komunii i bierzmowaniu) przyjęty w Kościele Trójcy Świętej. Przysiędze złożonej ponad 50 lat temu małżonkowie są wierni do dzisiaj. A połączył ich właściwie przypadek.
- Mój tata miał stawy hodowlane rybne, które znajdowały się obok lasu. Pewnego dnia razem z mamą pieliłyśmy tamtejszy ogródek i jak się później okazało, nie pielenie miało być tego dnia najważniejsze wspomina z błyskiem w oku Jubilatka.
- Razem z kolegą myśliwym patrolowaliśmy tereny leśne. Przy okazji zajechaliśmy zobaczyć, czy pod tamtejsze stawy nie podchodzą dziki. Zwierzyny nie znaleźliśmy, za to ja znalazłem swoja przyszłą żonę rezolutnie dopowiada Jubilat.
- Józef był z Olszyny i nie do końca orientował się w lubańskich sklepach, poprosił też mnie wtedy o pomoc przy zakupach kontynuuje pani Alicja.
- A tam nie orientował, przecież to był tylko pretekst - śmieje się pan Józef. - Przecież ja przez trzy lata chodziłem w Lubaniu do technikum mechaniczno-włókienniczego, to i miasto znałem dość dobrze. Za to nie znałem Alicji, a bardzo chciałem ją poznać nieco lepiej – zdradza mężczyzna.

Jak wspominają Jubilaci, po zakupach, przyszedł czas na oranżadę i cappuccino w kawiarence Anka. Potem przez dwa lata, co trzy, cztery dni randki i w końcu decyzja o ślubie oraz wspólnym życiu, a z czasem również i pracy. Bo poza rewelacyjnym stażem małżeńskim, Państwo Jędrzejowscy od wielu lat są aktywni na lubańskim rynku pracy. Co więcej, Pani Alicja (obok Andrzeja Wolańskiego) jest najdłużej działającym i nadal prowadzącym działalność przedsiębiorcą i zarazem członkiem Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Lubaniu.
- Zaczynałam od pracy, w lubańskich zakładach bawełnianych, a następnie zakładach przemysłu jedwabniczego. Następnie (46 lat temu!) założyłam firmę, która nadal działa - prowadzę Salon Sukien Ślubnych „Alicja”. Dodatkowo 25 lat temu rozszerzyłam branżę, otwierając sklep z garniturami i akcesoriami ślubnymi „Tylko On”, który z powodzeniem prowadzi mój mąż – opowiada Jubilatka.
- Wcześniej pracowałem w zakładach jaworskich (OZTiMD, czyli Okręgowy Zakład Transportu i Maszyn Drogowych z dyrekcją w Jaworze), gdzie byłem kierownikiem placówki terenowej. Potem byłem kierownikiem fabryki tektury, po czym przeszedłem do centrali nasiennej. Z czasem zacząłem prowadzić własną działalność na stawach hodowlanych, a w międzyczasie wsparłem Alicję przy rozszerzaniu jej działalności, o czym już żona wspomniała uzupełnia pan Józef.

Jubilaci zaangażowani w prowadzenie własnego biznesu, nie zapominali też o sobie i rodzinie. W Lubaniu wychowywali swoje dorosłe już dzieci – Joannę oraz Jarosława. Dziś nadal chętnie wspierają córkę i syna, a przy okazji z radością rozpieszczają wnuki – tegorocznego maturzystę Oliwiera oraz trzynastoletnią uczennicę lubańskiej Jedynki, imienniczkę babci, Alicję.

Pod koniec minionego roku w Urzędzie Miasta Lubań burmistrz Grzegorz Wieczorek gratulował parze tak pięknej rocznicy. Podczas uroczystości wręczenia Medali Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie zawsze pada pytanie o przepis na dobre małżeństwo, bo kto jak to, ale pary z pięćdziesięcioletnim stażem znają ten przepis najlepiej. Recepta Państwa Jędrzejewskich mówi o dużej dawce miłości i cierpliwości. 
- W zachowaniu energii życiowej, która przekłada się na tę małżeńską, pomaga nam też praca. Pracujemy od lat, ramię w ramię, do jednego garnka. A po pracy mamy siebie, dzieci, wnuki. Ciągniemy z satysfakcją ten nasz rodzinny wózek – mówią zgodnie Jubilaci.

- I jeszcze tylko dopowiem, że pięćdziesięciolecie to mieliśmy prawie dwa lata temu w tawernie greckiej w Zgorzelcu. Były tańce, super jadło, muzyka grecka na żywo. Do trzeciej w nocy balowaliśmy. Mamy pięknie to wszystko nagrane i chętnie oglądamy te utrwalone wspomnienia – podkreśla pani Alicja.

Na pytanie o plan na sześćdziesiątą rocznicę Jubilaci podkreślają, że teraz to najważniejsze jest zdrowie i względny spokój.

Przypominamy, że jeśli w Państwa rodzinie lub wśród znajomych znajduje się małżeństwo z pięćdziesięcioletnim/sześćdziesięcioletnim stażem, to zachęcamy do zgłaszania tego faktu do Urzędu Stanu Cywilnego, nr tel. 75 646 44 31, 75 646 44 32, 75 646 44 39 lub na e-mail: boi.um@miastoluban.pl

(ŁCR)

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...