Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
24-01-2023

Frustracja, złość, rozczarowanie, strach, smutek, wstyd, duma, zazdrość i wreszcie radość. Po co są emocje? I jak sobie z nimi radzić? Na te i inne pytania odpowiedzi uzyskają uczestnicy programu profilaktycznego realizowanego w lubańskich przedszkolach.

zajęcia w przedszkolu

Obecność bajek w życiu dzieci nie jest niczym wyjątkowym. Opowiadania nie tylko bawią, ale jednocześnie uczą życia. Bajki stały się świetnym nośnikiem zdrowych postaw i zachowań, a sama nauka przez zabawę przynosi bardzo dobre rezultaty. Właśnie dlatego Gmina Miejska Lubań postanowiła przystąpić do rekomendowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom programu profilaktycznego pn. „Poruszające bajki o emocjach”.
Program wystartował w trzech lubańskich przedszkolach miejskich już na początku stycznia i potrwa do połowy lutego 2023 r. (opiera się na 10 spotkaniach z jednym oddziałem przedszkolnym, a łącznie objętych nim zostało 12 oddziałów). Inicjatywa adresowana jest do dzieci, rodziców i nauczycieli. Celem spotkań jest wspieranie rozwoju kompetencji emocjonalno-społecznych, nauka wyrażania emocji i radzenie z trudnymi emocjami czy też sytuacjami oraz nawiązywanie i utrzymywanie zdrowych relacji z rówieśnikami. Działanie na wczesnym etapie rozwoju daje solidny grunt do rozwinięcia umiejętności, które będą skutkować dobrostanem psychicznym i rozwinięciem się empatii wobec siebie i innych. Pomoże to dziecku w nawiązaniu głębokich relacji z innymi i lepszym rozumieniem samego siebie. Są to czynniki kluczowe w prewencji przyszłych problemów psychologicznych i zachowań ryzykownych.
Koszt – który zostanie pokryty ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień - nie jest mały, bo wyniesie aż 80 tys. zł, ale uzyskane efekty wydają się niewspółmiernie wysokie w stosunku do tego. Poprzez aktywne uczestnictwo w historii bohaterów warsztatów, dzieci nauczą się jak rozróżniać swoje i innych uczucia, nazywać je, komunikować się zgodnie z duchem porozumienia bez przemocy, czekać na swoją kolej, zarządzać trudnymi emocjami i pomagać je przeżywać rówieśnikom.
(UML Lubań/ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...