Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
18-01-2023

W dzisiejszym wideoinformatorze opowiemy o inwestycjach miejskich bieżącego roku oraz Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Dla jednych nowy rok inwestycyjny, a dla innych nowy rok akademicki.

Samorząd przystąpił już do realizacji zadań uwzględnionych w tegorocznym budżecie, a lubańscy seniorzy z indeksami w rękach planują uczestnictwo w zajęciach.

Przebudowa ulic Głównej, Kolejowej i Jeleniogórskiej, termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 2, budowa wind w szkołach podstawowych nr 2, nr 3 i nr 4 – to tylko kilka większych zeszłorocznych przedsięwzięć, kontynuowanych w roku bieżącym.

O zamierzenia na 2023 rok zapytaliśmy Burmistrza Miasta Lubań Arkadiusza Słowińskiego.

– Planujemy w najbliższym czasie ogłoszenie dwóch przetargów, w tym jeden na największe zadanie inwestycyjne, które prawdopodobnie będzie realizowane w Lubaniu, czyli ogłoszenie przetargu na przebudowę i modernizację kompleksu boisk przy ul. Ludowej – mówił A. Słowiński.

Kolejny przetarg dotyczył będzie realizacji pierwszego etapu nowoczesnego zagospodarowania plant nad Siekierką.

Planowana jest również modernizacja miejskiej oczyszczalni ścieków.

Mieszkańców centrum miasta i Osiedla Jagiellonów ucieszy zapewne informacja, że przygotowywana jest już dokumentacja techniczna dotycząca przebudowy ulic w tych rejonach, co jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia prac remontowych.

Samorząd nie zapomina o aktywnej stronie miasta. W tym roku lubańska pętla rowerowa zyska kolejny odcinek.

– Planujemy około 4 km dróg rowerowych z niezbędną infrastrukturą. Również w trakcie prac są założenia do Cyklostrady, która ma przebiegać częścią swego odcinka przez nasze miasto – zapowiedział burmistrz.

Atrakcją z pewnością będzie też platforma widokowa, która powstanie w parku na Kamiennej Górze.

Włodarze Lubania liczą także na środki z niedawno ogłoszonego rządowego programu „Nowy Ład dla kultury”, w ramach którego można pozyskać fundusze na odbudowę i rewitalizację zabytków.

Możliwość jest złożenia 10 wniosków w różnych wysokościach. My oczywiście będziemy starać się maksymalnie złożyć te wnioski, a co z tego wyniknie, no to myślę, że rozstrzygnięcie będzie dopiero w okolicach czerwca dodał A. Słowiński.

Lubanian z pewnością ucieszy, że do końca marca zakończą się prace na obiekcie sportowym przy ul. Działkowej. Natomiast na jesień planowana jest finalizacja remontu hali sportowej i krytej pływalni przy ul. Różanej.

Mimo że rok 2023 będzie trudny dla samorządów, Lubań zamierza wykonać plan inwestycyjny za prawie 30 milionów złotych.

Aktywizacja mieszkańców w każdym wieku jest niezwykle ważna. Uniwersytet Trzeciego Wieku działa w Lubaniu od kilku lat, ale w tym roku inauguracja zajęć miała wyjątkową oprawę, związaną również ze zmianą siedziby.

- To wspaniale, że możemy gościć u siebie seniorów i organizować dla nich zajęcia. Jestem przekonana, że Miejski Dom Kultury posiada wszelkie atuty do tego, żeby tutaj grupa ponad 150 osób mogła się spotykać na wszelakich zajęciach – zapewniała dyrektorka Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu Grażyna Glodek.

W progach MDK powitał uczestników Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński, a wykład inauguracyjny pt. „Dolny Śląsk jako miejsce rozmowy kultur” wygłosił doktor Józef Zaprucki - profesor Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze.

Oferta programowa Uniwersytetu obejmuje codzienne zajęcia z różnych dziedzin.

- Ustaliliśmy w tym roku sześć paneli edukacyjnych. Pośród nich jest edukacja cyfrowa, językowa, zdrowotna, artystyczna – no oczywiście, bo tej nie mogłoby zabraknąć, edukacja ogólnorozwojowa i edukacja sportowa – mówiła G. Glodek.

A co zainteresowało lubańskich „studentów”?

- Pięć zajęć: gimnastyka, doskonalenie pamięci, nordic walking, taniec… coś tam nie wiem… jakaś gimnastyka z tańcem i coś jeszcze… coś tam z żywnością związane – wyliczała pani Helena.

- Na przykład chciałem się zapisać na niemiecki, żeby oczywiście „schprech Deutsch”.

- A jakie jeszcze zajęcia pan wybrał?

- No jakieś sportowe typu nordic walking – z kijami chodzenie i proszę pani coś tam jeszcze… Dziennikarstwo, tak że za parę miesięcy panią zastąpię – mówił pan Mieczysław.

Kontakt z ludźmi jest bardzo ważny w każdym wieku, a seniorzy są grupą szczególnie narażoną na samotność. Dzięki zajęciom Uniwersytetu mogą wciąż być aktywni, rozwijać swoje zainteresowania, a przede wszystkim spędzać miło czas z osobami o podobnych upodobaniach.

- Są przyjaźnie, koleżeństwa, które się nawiązuje i to trwa po prostu, jest to przyjemne – zaznaczyła pani Irena.

- Żeby wyjść z domu, żeby nie siedzieć przed telewizorem… No i coś się dzieje, zawsze jakaś impreza, jakiś teatr… dodała pani Helena. 

Uniwersytet Trzeciego Wieku to także okazja do odkrycia nowych nieoczywistych pasji.

- Muszę powiedzieć, że gry planszowe mnie bardzo zaskoczyły, bo ja sobie pamiętam, a jestem już… hmm… taki PESEL mam odległy, więc gry planszowe spełniły moje oczekiwania, byłam miło zaskoczona po prostu – opowiadała pani Irena.

Oprócz zajęć programowych planowane są spektakle, koncerty, a nawet wieczorki taneczne dla studentów. Uczestnicy będą mieli także możliwość brania udziału w spartakiadach, będą prowadzić stronę Uniwersytetu na Facebooku, a także otrzymają swoją kolumnę w dwutygodniku Ziemia Lubańska.

Lubański Uniwersytet Trzeciego Wieku zostanie objęty patronatem Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze.

- Mamy nadzieję, że będziemy mogli zapraszać wykładowców z Jeleniej Góry tu pod dach Miejskiego Domu Kultury i będą się dzielić swoją wiedzą i doświadczeniem właśnie na wykładach dla słuchaczydzieliła się planami dyrektorka MDK.

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...