Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
07-12-2022

O projekcie badawczym w Karpaczu zrealizowanym przez lubańskich muzealników.

Wczoraj w pałacu w Sobieszowie, w powstającym właśnie Centrum Przyrodniczo-Edukacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego, przekazaliśmy ametyst o wyjątkowych walorach na ręce dyrektora KPN, dr inż. Andrzeja Raja.

W lutym 2020 r. Muzeum Regionalne w Lubaniu prowadziło projekt badawczy w Karpaczu skoncentrowany na rozpoznaniu historycznego wystąpienia ametystów. W jego efekcie ustalono charakter mineralizacji, poddano badaniom próbki ametystów oraz pozyskano duże okazy mineralogiczne przeznaczone do prezentacji w muzeach - największe (!) jakie obecnie znajdują się w polskich zbiorach. Po preparacji i czyszczeniu przez Andrzeja Korzekwę ametysty wzbogaciły kolekcje (oprócz KPN) również takich placówek jak: Muzeum Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Muzeum Mineralogiczne Uniwersytetu Wrocławskiego, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze.

Bardzo widowiskowy, spektakularny okaz zostawiliśmy w naszym muzeum i jest prezentowany na wystawie "Minerały Zachodnich Sudetów" na Wieży Brackiej. Zapraszamy do zwiedzania!

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...