Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
30-11-2022

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o remoncie ulicy Kolejowej oraz Dniu Seniora.

Bezpiecznie dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Jedna z lubańskich ulic doczekała się znaczącej zmiany - na lepsze. Efekty prac inwestycji drogowej już są widoczne.

Miło spędzony czas, wspólne świętowanie, zaszczytne wyróżnienia oraz podziękowania za pomoc starszym i potrzebującym mieszkańcom Lubania.

Przebudowa ulic Głównej i Kolejowej wraz z częścią ulicy Jeleniogórskiej to największa trwająca obecnie inwestycja w mieście.

Wykonano już trzy poprzeczki ulicy Głównej, a także w trzech czwartych planowaną nawierzchnię ulicy Kolejowej wraz z chodnikami.

- Teraz trwają prace przy wykonywaniu kanalizacji i deszczowej, i również modernizacji wodociągów przy ul. Jeleniogórskiej – mówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Wkrótce rozpocznie się modernizacja kolejnego odcinka ulicy Kolejowej, gdzie wybudowany zostanie duży parking. Trwają także prace na ulicy Głównej.

- Na razie prowadzone są przez gazownię, za chwileczkę wejdzie firma od oświetlenia, kładąc tam kabel i wymieniając oświetlenie. No i później wjedzie już właściwy wykonawca, czyli firma ELTOR, która będzie wykonywała podbudowę, kanalizację deszczową oraz nawierzchnię tej ulicy – opisywał dalej burmistrz.

Zakończenie przedsięwzięcia, opiewającego na przeszło 12 milionów złotych, przewidziane jest na jesień przyszłego roku.

Warto dodać, że na ostatniej prostej jest już przebudowa otwartego obiektu sportowego przy ulicy Działkowej. Finał zaplanowano na 20 grudnia, a więc lubanianie dostaną bardzo przyjemny prezent świąteczny.

 

14 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Seniora. Z tej okazji Zarząd Rejonowy Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej w Lubaniu zorganizował imprezę integracyjną dla swoich podopiecznych i osób samotnych z terenu miasta i gminy Lubań.

Około stu osób spotkało się Miejskim Domu Kultury w Lubaniu, by wspólnie świętować i miło spędzić czas.

- Wszystkim tylko życzyć zdrowia, radości, żebyśmy po prostu byli więcej uśmiechnięci i życzliwsi dla siebie – tego właśnie nam trzeba!zabrała głos pani Krystyna.

Gościnnie wystąpił zespół Lubaniacy z repertuarem popularnych piosenek, które chętnie nucili wszyscy uczestnicy spotkania.

Wartość takich wydarzeń doceniają nie tylko seniorzy.

- Takie imprezy są bardzo potrzebne, zwłaszcza po tym okresie pandemii, gdzie tak naprawdę nie działo się nic, gdzie często seniorzy siedzieli w domach, bez kontaktu nawet ze swoimi bliskimi. Obecnie każda forma integracji jest jak najbardziej potrzebna - podkreślił Przewodniczący Rady Miasta Lubań Kamil Glazer.

Organizatorki - działające od lat w Polskim Komitecie Pomocy Społecznej panie Leonarda Kawa i Helena Narewska - oprócz podziękowań i kwiatów od podopiecznych i przyjaciół, otrzymały również zaszczytne wyróżnienie.

Medale ZA ZASŁUGI DLA MIASTA LUBANIA wręczył Przewodniczący Rady Miasta Kamil Glazer w asyście burmistrza Arkadiusza Słowińskiego i radnego Eugeniusza Soińskiego.

- Oczywiście poza gratulacjami dla pań, tutaj należy się im też ogromna wdzięczność za ich trud, pracę, za ich przede wszystkim poświęcony czas no i życie dla naszego miasta, dla jego mieszkańców – mówił K. Glazer.

Obie panie od lat angażowały się w pomoc seniorom i najbiedniejszym mieszkańcom Lubania.

- Początki PKPS-u zawiązywałam ja. To było w roku… w marcu 1992 roku od pierwszych podopiecznych – dwie podopieczne były. No i tak ciągnę do tej pory trzydzieści lat – wspominała pani Leonarda Kawa.

To budujące, gdy praca na rzecz innych ludzi, zwłaszcza tych w najtrudniejszej sytuacji życiowej, zostaje zauważona.

- Chciałam właśnie bardzo serdecznie podziękować Wysokiej Radzie, że mnie dostrzegła, że doceniła, że mogłam pomóc ludziom, osobom, które bardzo potrzebowały pomocy, że starałam się, jak mogłam i z tego jestem bardzo zadowolona, bo lepiej pomagać innym. Dobro czasem wraca – mówiła pani Helena Narewska.

W okresie najintensywniejszych działań przez ręce pani Leonardy i pani Heleny przechodziło po trzydzieści – czterdzieści ton żywności, po którą zjawiało się nawet tysiąc potrzebujących osób rocznie.

Przez wiele lat wsparciem obu pań był zmarły w 2020 roku Henryk Rogacki pełniący funkcję prezesa komitetu.

Niestety tegoroczna uroczystość była równocześnie pożegnaniem. Lubański oddział Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej kończy swoją działalność, a jego zadania przejmuje Zarząd Okręgowy w Jeleniej Górze.

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...