05-10-2022

W 13. rocznicę powstania, Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu wita kolejnego w swojej historii komendanta.

funkcjonariusze, pracownicy i goście podczas uroczystości, w tle symulator samolotu

13 lat temu, na bazie rozformowanych jednostek: Łużyckiego Oddziału Straży Granicznej i Ośrodka Tresury Psów Służbowych, w Lubaniu utworzony został Ośrodek Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej. Ośrodek jest jedną z trzech szkół szkolących funkcjonariuszy SG. Specjalizuje się przede wszystkim w szkoleniach cudzoziemskich i kynologicznych. Jest Akademią Partnerską Agencji FRONTEX, a także współpracuje z wieloma służbami mundurowymi z kraju z zagranicy.

4 października br. obchody kolejnej rocznicy powołania OSS SG stały się także okazją do pożegnania dotychczasowego i powitania nowego – szóstego już komendanta szkoły.

Płk. SG Jacka Wysokińskiego, który pełnił tę funkcję od 2018 r., zastąpił ppłk SG Mariusz Ceckowski, służący dotychczas w Komendzie Głównej Straży Granicznej w Warszawie.

- Życzliwość i pomoc ze strony samorządowców to coś, co mnie miło zaskoczyło. W przeciwieństwie do Warszawy, gdzie ta anonimowość jest naprawdę bardzo duża – tutaj poznaliśmy się i współdziałaliśmy po to, żeby kształtować wizerunek Straży Granicznej, wspierać się nawzajem w realizacji różnych przedsięwzięć i projektówpodkreślał płk SG J. Wysokiński, dziękując władzom samorządowym powiatu lubańskiego, miasta Lubań, miasta Olszyna i gminy Siekierczyn.

- Ustępującemu komendantowi dziękuję za świetną współpracę i promocję Lubania w kraju i za granicą. Przejmującemu dowodzenie życzę powodzenia i liczę na równie owocne współdziałanie, na które ze swojej strony zawsze jestem otwartymówił Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

(ŁCR)