Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-05-2022

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o przebudowie stadionu kartingowego przy ulicy Działkowej oraz obchodach świąt majowych Lubaniu.

Jeszcze w tym roku zmodernizowany zostanie jeden z lubańskich obiektów sportowych. Samorząd rozpoczął długo oczekiwaną inwestycję miejską.

Maj jest wyjątkowym miesiącem w historii naszego kraju. Obchodzimy Święto Konstytucji 3 Maja, rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji w Lubaniu odbyły się uroczystości i wydarzenia kulturalne w sercu miasta.

Na tę inwestycję mieszkańcy Lubania czekali od dawna. Dzięki niej nasze miasto wzbogaci się o naprawdę wyjątkowy obiekt. 

- Od kilku tygodni trwają prace na lubańskich kartingach. Przekształcają się one w kompleks sportowo-rekreacyjny, z którego – w co głęboko wierzę – korzystać będzie zarówno młodzież, dzieci, jak i rodzice – mówił Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Na terenie zmodernizowanego stadionu znajdzie się nowy skatepark, tor rowerowy typu pumptrack, plac zabaw, ścianka wspinaczkowa, plac do street workoutu, siłownia plenerowa, boisko do koszykówki ulicznej, bieżnia lekkoatletyczna, tor rolkarski oraz boisko wielofunkcyjne.

Wykonawcą jest firma Torakol z Radziejowa, mająca wieloletnie doświadczenie w realizacji tego typu inwestycji.

- Ja generalnie lubię takie obiekty, gdzie jest kilka takich elementów, które wpływają na to, że tak naprawdę każdy znajdzie sobie na tym obiekcie coś dla siebie mówił w dniu podpisania umowy Rajmund Zalewski, prezes firmy Torakol.

Mimo lekkiego opóźnienia w rozpoczęciu prac, spowodowanego wojną w Ukrainie i zachwianiem ciągłości dostaw materiałów budowlanych, obecnie prace postępują planowo.

- Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć, że udało się całą sytuację firmie i urzędnikom, którzy wokół tego pracują, opanować i wierzę, że ten termin – jesień 2022 r. to jest termin, kiedy wszyscy będziemy mogli cieszyć się nową formą kartingów, tą formą sportowo-rekreacyjną – zapewniał A. Słowiński.

Wygląda na to, że wkrótce kartingi staną się rekreacyjnym centrum Lubania, a my możemy już powoli szykować dresy, sportowe buty czy rolki.


Tegoroczne obchody świąt majowych rozpoczęły się już w kwietniu. Miejski Dom Kultury zaprosił lubanian na wystawę prac Janusza Kulczyckiego zatytułowaną „Dawny Lubań” oraz cykl wykładów historycznych wygłoszonych przez dr. Łukasza Tekielę, Pawła Zawadzkiego, Janusza Kulczyckiego i Jarosława Ludowskiego. Okoliczności uchwalenia Konstytucji 3 Maja to tylko jeden z tematów, które wykładowcy przygotowali dla słuchaczy.

Uczniowie lubańskich podstawówek mieli również okazję wziąć udział w przedsięwzięciach, przybliżających wydarzenia z 1791 roku.

My jako młodzi ludzie powinniśmy pamiętać o naszej Ojczyźnie i o ważnych wydarzeniach związanych z nią oraz o tym, kiedy została uchwalona nasza konstytucja podkreślała Luiza, uczennica SP 4.

 

Co roku, żeby uczcić święta majowe, zakładamy ubrania w kolorach flagi naszego państwamówiła Julia, uczennica SP 4.

Obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczęły się złożeniem kwiatów pod krzyżem i mszą św. za Ojczyznę, odprawioną w Kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Jakuba w Lubaniu. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz samorządowych, instytucji miejskich, służb mundurowych, szkół.

Ciepła, słoneczna pogoda sprawiła, że mieszkańcy Lubania ochoczo przyjęli zaproszenie na piknik z atrakcjami dla dzieci i dorosłych.

– Artystyczna część obchodów 3 maja skupiała się wokół hasła „Z mazurkiem w tle”. Postanowiliśmy zaprosić jak największą ilość mieszkańców na plac Netza, żeby wspólnie odśpiewać „Mazurek Dąbrowskiego”, a ci którzy zaśpiewali, mieli szansę mazurka również zjeśćopowiadała dyrektorka Miejskiego Domu Kultury Grażyna Glodek.

Na placu koło ratusza czekały gry i zabawy dla najmłodszych i plenerowa wystawa "2022 rokiem Józefa Wybickiego, autora hymnu narodowego". Ukoronowaniem była inscenizacja muzyczno-taneczna "Lata dwudzieste, lata trzydzieste" z udziałem sopranistki Nayry Ayvazyan i barytona Łukasza Kostki oraz grup tanecznych Studia Mar-Ko i pary baletowej.

Nie zabrakło też akcentów patriotycznych. Uczestników pikniku zaproszono do zatańczenia poloneza oraz bicia rekordu w ilości osób śpiewających "Mazurka Dąbrowskiego".

– Takim dobrym akcentem byłoby też zaśpiewanie hymnu a cappella, czyli właśnie bez podkładu muzycznego. No im więcej osób będzie śpiewało, wiadomo, ten hymn mocniej wybrzmi i mam nadzieję, że z roku na rok będzie coraz lepiej i coraz głośniej – podkreślał Zastępca Burmistrza Miasta Lubań Mateusz Zajdel.

Radosne świętowanie trwało do późnego popołudnia. Uśmiechnięte twarze dzieci i dorosłych świadczyły o tym, że ta forma integracji z nutką patriotyzmu bardzo nam odpowiada.

– Wspólne spędzenie czasu na pewno jest tutaj dużym atutem, poznanie też walorów samego miasta Lubania, bo czasem człowiek zamknie się w domu i tak naprawdę nie wie, co tutaj może zobaczyć, a jednak takie wydarzenia pozwolą w jakiś sposób o tym pamiętać ciągledzieliła się przemyśleniami pani Marta z Lubania.

– Chcielibyśmy, żeby było więcej takich imprez jakichś – jakichkolwiek, kulturalne czy jakieś muzea powinny być pootwierane, żeby było gdzie przyjśćnadmienił pan Andrzej z Lubania.

Z wielu wydarzeń w naszej historii możemy być dumni. Jednym z nich jest właśnie uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Warto o tym mówić, abyśmy, jako społeczeństwo, mieli świadomość jej wagi.

– Szczerze, to naprawdę nie wiem, jakie są postanowienia tej konstytucji, ale jeżeli się ją obchodzi i cała Polska ją świętuje, to musi być naprawdę ważna – z rozbrajającą szczerością przyznał Ignacy, uczeń SP 4.

W majowy weekend nie tylko świętowaliśmy, ale też wypoczywaliśmy.

Pogoda dopisała, nie padało, tak że bardzo fajnie – rodzinnie i na świeżym powietrzuopowiadała pani Natalia z Lubania.

Grilla jak zwykle młodzi, no to fajnie tak, ja wiem… Pogoda była, posiedziało się trochę, no fajniemówiła pani Marianna z Lubania.

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...