Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
23-03-2022

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o inwestycjach fotowoltaicznych Gminy Miejskiej Lubań oraz Korpusie Wsparcia Seniorów.

Instalacje fotowoltaiczne dla obiektów użyteczności publicznej to spore przedsięwzięcie. Wsparcie finansowe pochodzące ze źródeł krajowych umożliwiło wdrożenie fotowoltaiki w naszym mieście.

W Lubaniu ruszy nowy ogólnopolski program opieki na odległość na rzecz seniorów niesamodzielnych ze względu na wiek czy stan zdrowia.

W dzisiejszym wideoinformatorze powiemy o inwestycjach fotowoltaicznych Gminy Miejskiej Lubań oraz Korpusie Wsparcia Seniorów.

Pozyskiwanie energii słonecznej ma coraz więcej zwolenników, podkreślających niezaprzeczalne zalety tego rozwiązania. 

- Fotowoltaika to jest generalnie inwestycja w przyszłość, w zieloną energię, a wiemy, że przebranżawianie się gospodarki na zieloną energię jest poniekąd konieczne ze względu na coraz większe skomplikowanie dostępu do tzw. kopalinpodkreślał Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań. 

Cieszy więc, że i Lubań wpisuje się w ten trend. Dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych w wysokości około 2 milionów złotych panele fotowoltaiczne są montowane na budynku Miejskiego Domu Kultury, budynku socjalno-biurowym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz na budynkach szkół podstawowych nr 1, 3 i 4. Wkrótce rozpocznie się montaż instalacji na budynku Urzędu Miasta przy ul. 7 Dywizji. 

- Częściowo ta energia wykorzystywane będzie na potrzeby placówki, a częściowo oddawana będzie do sieci i w ten sposób obniżany będzie też ogólny rachunek, płacony przez poszczególne jednostki za energię elektryczną – mówił burmistrz. 

To nie koniec nowoczesnych rozwiązań. Miejskie podstawówki dostosowane zostaną do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Wg planu od nowego roku szkolnego w lubańskiej dwójce, trójce i czwórce będą zamontowane windy umożliwiające przemieszczanie się między piętrami. 


Około 20% naszego społeczeństwa to osoby w wieku powyżej 65. roku życia – często samotne, schorowane, zdane tylko na siebie. Dlatego coraz częściej państwowy system opieki społecznej kieruje programy pomocowe dla tych osób. W tym roku lubański samorząd wziął udział w jednym z takich programów. „Korpus Wsparcia Seniorów” to program ministerialny, z którego pozyskaliśmy 40 tysięcy złotych. 

- Celem programu jest udzielenie wsparcia dla osób w wieku 65+ po wcześniejszym rozeznaniu ich potrzeb, a także zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania – mówiła Małgorzata Poszelężna, Naczelniczka Wydziału Infrastruktury Społecznej UM. 

Dzięki środkom, przyznanym przez Wojewodę Dolnośląskiego, zakupionych zostanie 30 „opasek bezpieczeństwa” wraz z systemem obsługi. 

- Zasada ogólna jest taka, że opaska jest bardzo prosta do obsługi, ponieważ będzie miała jeden przycisk alarmujący i będzie on od razu monitorowany do systemu. Tam osoby, które będą mogły rozeznać daną potrzebę seniora, będą natychmiast interweniowały – dodała M. Poszelężna. 

Operator z centrum powiadamiania będzie kontaktował się z seniorem, po czym zadecyduje, jakie należy podjąć działanie. Czasem wystarczy rozmowa, a czasem konieczne będzie wysłanie na miejsce wolontariusza, pracownika opieki społecznej lub ekipy pogotowia ratunkowego.

Ta ostatnia opcja będzie bezwzględnie stosowana przy braku kontaktu z właścicielem opaski. 

Program „Korpus Wsparcia Seniorów” to odpowiedź na zachodzące procesy demograficzne oraz nowoczesne spojrzenie na wsparcie samodzielnego funkcjonowania osób starszych.

Jego realizacją zajmie się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. 

(ŁCR)

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...