Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
10-02-2022

Cesarz Francuzów i jego podwładni wracają nad Bóbr. Od najbliższego weekendu do końca kwietnia bolesławieckie Muzeum Ceramiki zaprasza do obejrzenia wystawy „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu”.

Główną oś prezentacji stanowią wydarzenia doby napoleońskiej, które miały miejsce w Bolesławcu i jego najbliższej okolicy. Wraz z rekrutem Wielkiej Armii przemierzymy szlak bojowy od momentu zaciągu po opuszczenie Dolnego Śląska w 1813 r. Dzięki ekwipunkowi użyczonemu przez Fundację Twierdzy Nysa przeniesiemy się do wojskowego obozu oraz poznamy trudy życia szeregowego żołnierza, m.in. korzystając ze strzelnicy. W nowy wymiar doświadczania przeszłości zwiedzających wprowadzi interaktywna makieta Bolesławca wykorzystująca technologię videomappingu, pozwalająca poznać lokalną historię w przystępny i atrakcyjny sposób. Na zakończenie historycznej przygody możliwe będzie wykonanie pamiątkowego zdjęcia w XIX-wiecznym kirysie.

Do aranżacji wystawy wykorzystano zbiory własne Muzeum Ceramiki oraz zaprzyjaźnionych instytucji i stowarzyszeń: Haus Schlesien Königswinter, Stiftung Erinnerung, Begegnung, Integration, Schlesisch Oberlausitzer Museumsverbund gGmbH oraz stowarzyszenia Bundesheimatgruppe Bunzlau zu Siegburg.

Wernisaż wystawy odbędzie się 11.02.2022 r. (piątek) o godz. 17.00 w muzealnym Dziale Historii Miasta (Bolesławiec, ul. M. Kutuzowa 14). Zainteresowani udziałem w tym wydarzeniu proszeni są o potwierdzenie obecności: poczta@muzeum.boleslawiec.net , tel. 756 442 200. Wystawę będzie można zwiedzać bezpłatnie w terminie 12.02.-30.04.2022 r. w godzinach pracy Muzeum.

 

Wystawa „Śladami kampanii napoleońskiej w Bolesławcu” jest jednym z działań projektu „1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG Polska Saksonia 2014-2020. Już za tydzień zostanie otwarta inna ekspozycja w ramach tego polsko-niemieckiego projektu: tym razem miejskie Muzeum w Budziszynie zaprosi na wystawę dotyczącą słowiańskiego osadnictwa na Górnych Łużycach we wczesnym średniowieczu.

 

1000 Jahre Oberlausitz – Menschen, Burgen, Städte

1000 lat Górnych Łużyc – ludzie, grody, miasta

 

www.1000lusatia.eu

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...