Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
09-11-2021

Kreatywne animacje poklatkowe o Białych Damach, bacy z Podhala to efekt tygodniowego spotkania młodzieży z Lubania oraz powiatu lubańskiego i lwóweckiego z rówieśnikami z Ukrainy, które odbyło się we wrześniu 2021 w Poroninie.

Od 5 do 12 września 2021 lubański Klubu Liderów Młodzieżowych, wsparty przez młodzież z powiatu lubańskiego i lwóweckiego, uczestniczył na Podhalu w międzynarodowym spotkaniu młodzieży zatytułowanym „Poczujmy kulturę!”. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu we współpracy ze swoją organizacją partnerską - Center for Educational Initiatives z Lwowa. Uczestnicy projektu - w wieku od 18 do 26 lat - integrowali się, dyskutowali o znaczeniu kultury w ich życiu, poznawali Podhale i lokalne tradycje, dzieli się dziedzictwem kulturowym ze swoich krajów oraz pracowali twórczo.

W polsko-ukraińskich zespołach powstały kreatywne animacje poklatkowe, inspirowane legendami z trzech regionów - Dolnego Śląska, Podhala i Ukrainy. Technika animacji poklatkowej to sztuka wymagająca ogromnych pokładów cierpliwości. Każda etiuda stanowi efekt długich godzin pracy nad scenariuszem, rekwizytami, scenografią, a następnie zdjęciami i ich montażem.

Za kilkudziesięciosekundowymi animacjami kryją się setki wykonanych fotografii. Jakie opowieści zachwyciły młodzież? Wśród lokalnych historii z obu krajów prym wiodły legendy zamkowe o Białych Damach – dolnośląskiej z Zamku Czocha oraz ukraińskiej z Użhorodu. Oczywiście nie mogło zabraknąć miejscowej opowieści z Podhala. Góralska legenda o wantulach, smokach i czarnoksiężniku porwała uczestników w świat magii.

Wszystkie animacje można obejrzeć na kanale YouTube Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze”. Na zakończenie projektu wydana została także publikacja, prezentująca efekty kreatywnej współpracy młodzieży z Polski i Ukrainy.

ANIMACJE POKLATKOWE:

Dolnośląska legenda o Zamku Czocha

Podhalańska legenda z Doliny Małej Łąki

Ukraińska legenda o Zamku w Użhorodzie

REPORTAŻ FILMOWY Z POLSKO-UKRAIŃSKIEGO SPOTKANIA MŁODZIEŻY W PORONINIE

Projekt „Poczujmy kulturę!” został zrealizowany przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" w Lubaniu, we współpracy z Center for Educational Initiatives z Lwowa, przy finansowaniu ze środków Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży z dotacji Ministerstwa Edukacji i Nauki.

WIĘCEJ INFORMACJI:

Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie
Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze”
ul. Armii Krajowej 30, 59-800 Lubań
e-mail: pogranicze-csb@home.pl
www.pl-pl.facebook.com/Stowarzyszenie.POGRANICZE

Klub Liderów Młodzieżowych w Lubaniu
www.instagram.com/klub_liderow_mlodziezowych

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...