Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
28-08-2021

Święto folkloru rodem z historycznej już krainy bukowińskiej, ponownie zagościło w Lubaniu.

Bukowina nie bez powodu zwana jest Małą Europą, łączy bowiem tradycją Bukowińskich emigrantów pochodzących z Ukrainy, Węgier, Rumunii, Słowacji, Bośni, Mołdawii, Rosji, Niemiec i Polski. „Bukowińskie Spotkania” sięgają 1990 roku i od pierwszej edycji festiwalu gromadzą na scenie zespoły o bukowińskim rodowodzie. Inicjator, twórca i dyrektor artystyczny Festiwalu Zbigniew Kowalski tak mówi o zalążkach pomysłu stworzenia festiwalu - Bukowina zafascynowała mnie przede wszystkim jako region wielu kultur, religii i ludzi, którzy przez wiele dziesięcioleci przetrwali jakoś w trudnych warunkach klimatycznych, geograficznych, ale też i politycznych.

Idea postrzegania Bukowiny jako zwartego, wielonarodowościowego tworu budowanego przez wieki, stała się w 1987 roku przedmiotem zainteresowań badawczych Regionalnego Centrum Kultury w Pile, efektem których powstała formuła Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Bukowińskie Spotkania” oraz towarzyszące mu międzynarodowe, naukowe konferencje bukowinoznawcze pn. Bukowiński Festiwal Nauki. Miasto Lubań gości bukowińskich artystów od 2018 roku. W tegorocznej edycji zaprezentowało się łącznie 11 zespołów: Bistrița Aurie (Ciocănești, Rumunia), Jaworowa Sopiłoczka (Szypińcy, Ukraina), Rozmaj (Kelmeńcy, Ukraina), Kisdorogi Székely Hagyományőrző Egyesület Népdalkör (Kisdorog, Węgry), Dombóvári Székelykör Szucsáva Dalkör (Dombóvár, Węgry), Nagymányoki Székely Kör Népdalkör (Nagymányok, Węgry),  Jodełki (Żagań, Polska), Jutrzenka (Bolesławiec, Polska),  Podgrodzianki (Raciborowice Górne, Polska), Dunawiec (Zbylutów, Polska), Watra – kapela (Brzeźnica, Polska) Echo Bukowiny (Lubań, Polska), które wystąpiły na scenie Miejskiego Domu Kultury w dniach 26 i 27 sierpnia, przy gorącym aplauzie zauroczonej muzyką, tańcem i kunsztem strojów ludowych widowni oraz zaproszonych gości.

Wyjątkowo udane Spotkania Bukowińskie mimo kapryśnej pogody pozostaną w naszych sercach na długo. Dziękujemy wszystkim wykonawcom z Rumunii, Ukrainy, Węgier i Polski, którzy zafundowali nam swoim śpiewem i tańcem obfitą porcję wzruszeń i radości. Dziękujemy licznie przybyłej publiczności, wiernym przyjaciołom i znajomym, że swoimi gromkimi okrzykami i oklaskami podnosiliście atmosferę niezwykłych prezentacji muzycznych wywodzących się z Bukowiny. Dziękujemy za kulinarną ucztę, którą zafundowały nam Panie: Beata Miesiąc z Henrykowa oraz Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Rudzicy i w Zarębie. Stokrotnie dziękujemy Fundacji "Bratnia Pomoc" za ogromny wkład w organizację Festiwalu.

Dziękujemy za przybycie zaproszonym gościom, a w szczególności  Panu Grzegorzowi Ćwiertniewiczowi- Dyrektorowi Wydziału Kultury  w Dolnośląskim Urzędzie Marszałkowskim, Panu Mateuszowi Zajdel- Zastępcy Burmistrza Miasta Lubań, Panu Kamilowi Glazer- Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Lubaniu, a wreszcie Panu Arkadiuszowi Słowińskiemu- Burmistrzowi Miasta Lubań, który tegoroczny 32. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny " Bukowińskie Spotkania" w Lubaniu objął swoim honorowym patronatem. Jesteśmy tym bardziej wdzięczni, ponieważ zarówno z ust Pana Burmistrza jak i Dyrektora artystycznego festiwalu Pana Zbigniewa Kowalskiego, padła zapowiedź wspólnej organizacji przyszłorocznej lubańskiej edycji festiwalu. Miło było nam Państwa gościć. Zapraszamy za rok!

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury

wraz z pracownikami

 

Reportaż z festiwalu ukaże się w najbliższym wydaniu Ziemi Lubańskiej już 9 września.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...