Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
31-03-2021

Możliwe, że jeszcze w kwietniu lubanianie będą mieli szansę zaszczepić się nie tylko w szpitalu. Burmistrz nadal czyni starania, by mieszkańcy mieli większy dostęp do szczepionek.

Po negatywnej odpowiedzi ze strony lokalnych przychodni co do utworzenia dodatkowych punktów szczepień w końcu pojawiła się szansa na wsparcie Łużyckiego Centrum Medycznego przy podawaniu szczepionek. Jest nią możliwość organizowania Punktów Szczepień Masowych przez samorządy. Przedsięwzięcie jest związane ze spodziewanym zwiększeniem dostaw preparatów przeciw Covid-19. Według bieżących informacji w kwietniu Polska ma otrzymać około 7 mln dawek szczepionki. Jednak aby usprawnić proces szczepienia niezbędne jest zwiększenie ilości punktów podawania preparatu.
Docelowo w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu powinny działać co najmniej dwa punkty szczepień. Jeden, który będzie prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą (PWDL) i drugi jako organizowany od podstaw i prowadzony przez samorządy (we współpracy z PWDL) jako Punkt Szczepień Masowych (PSM).
Punkty Szczepień Masowych jednostki samorządu terytorialnego winny tworzyć uzgadniając swoje działania z wojewodami. Co istotne punkty te mogą powstać w obiektach pozamedycznych, w tym namiotach, domach kultury, halach sportowych czy jako drive-thru. Wybór miejsca zależy od samorządu, jednak powinno się wykorzystywać posiadane zasoby, bez generowania zbędnych kosztów. Budynki będące „kandydatami na nowy punkt” muszą posiadać odpowiednią infrastrukturę i mieć dobrą lokalizację. Burmistrz Lubania podejmuje próbę organizacji Punktu Szczepień Masowych.
- Jesteśmy żywo zainteresowani akcją – podkreśla Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. – Jako samorząd wybieramy i organizujemy odpowiednie miejsce, stąd już dziś rozważamy kilka lokalizacji, w tym głównie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Przy kompletowaniu kadry medycznej będziemy współpracować z NZOZ Łużyckim Centrum Medycznym w Lubaniu, jednak jednocześnie apelujemy do osób chętnych, posiadających odpowiednie kwalifikacje, aby zgłaszały się do Urzędu Miasta. Samorząd zapewnić musi również obsługę administracyjną i tu zamierzamy wspomagać się osobami z jednostek miejskich – wstępnie planuje Arkadiusz Słowiński.
Rolą samorządu tworzącego PSM oprócz wyboru i organizacji miejsca czy zgłoszenia punktu do wojewody jest skompletowanie kadry medycznej tworzącej zespoły szczepień, zapewnienie odpowiedniego wyposażenia czy zarządzanie procesem szczepień (tj. zapisy pacjentów, zamówienia dawek). Przy tych działaniach samorząd może liczyć na pomoc ze strony odpowiedniego podmiotu wykonującego działalność leczniczą (w przypadku Lubania jest nim lubański szpital). W każdym punkcie szczepień oprócz zespołu szczepiącego pracę wspomagać będą osoby odpowiedzialne za sterowanie ruchem pacjentów i pilnowanie przestrzegania zasad bezpieczeństwa.
Do punktów szczepień masowych będą kierowane tylko osoby bez przeciwskazań do szczepienia. Przed udaniem się na szczepienie każdy zobowiązany będzie wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego. Na początku będą obowiązywały dotychczasowe kanały zapisów na szczepienia, czyli kontakt telefoniczny z PWDL, infolinia, sms, system IVR czy Internetowe Konto Pacjenta.
Do 3 kwietnia br. miasto musi przedstawić wojewodzie swoją koncepcję organizacji punktu, a następnie do 4 kwietnia br. wojewodowie we współpracy z samorządami zgłoszą do Narodowego Funduszu Zdrowia listę podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które zaangażują się w tworzenie nowych punktów szczepień. Według harmonogramu pierwsze szczepienia w nowych punktach powinny mieć miejsce pod koniec kwietnia.
(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...