Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-02-2019

Mało kto z właścicieli psów orientuje się w obowiązujących przepisach prawa dotyczących utrzymywania zwierząt. Przypomnijmy kilka z nich.

Pamiętajmy, że w myśl przeciwdziałaniu zjawisku bezdomności psów, ustawodawca nałożył na ich właścicieli obowiązek nie tylko bezwzględnego sprawowania kontroli ale również zakazał puszczania ich bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Oznacza to, że puszczając swojego czworonoga bez smyczy, nieroztropny właściciel naraża się nie tylko na karę grzywny do 1000 zł za wykroczenie z art. 77 kodeksu wykroczeń, ale również jeśli jego pies nie zostanie w sposób właściwy oznakowany, kto jest jego właścicielem (np. identyfikatorem przy obroży) - na sankcję w postaci grzywny do 5 000 zł za naruszenie zakazów określonych art. 37 ustawy o ochronie zwierząt.

To nie koniec ustawowych obowiązków jakie zostały nałożone na właścicieli psów. Wraz z ostatnią nowelizacją wraca obowiązek szczepień psów, za których brak grozi grzywna do 5 000 zł. Zgodnie art. 85 ust. 1a ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt właściciele zobowiązani są zaszczepić psy przeciwko wściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień dokonywać może wyłącznie uprawniony lekarz weterynarii. Po przeprowadzeniu szczepienia posiadaczowi psa wydaje się zaświadczenie lub dokonuje się wpisu w paszporcie, co w przyszłości stanowić będzie dokument potwierdzający wywiązanie się właściciela z tego obowiązku w czasie interwencji podjętej przez straż miejską lub policję.

Spotykamy psy przyjazne i mniej przyjazne, groźne i te mniej groźne dla otoczenia. Właścicieli psów o każdym wspomnianym i niewspomnianym usposobieniu łączy jednak kolejny obowiązek wynikający z przepisów prawa. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe (w tym również psy) ponoszą pełną odpowiedzialność za ich zachowanie, tj. między innymi za natychmiastowe usuwanie zanieczyszczeń pozostawionych przez te zwierzęta w obiektach i terenach użytku publicznego. Ponadto każdy z właścicieli zobowiązany jest do dołożenia starań, aby ich zwierzęta były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia oraz nie zakłócały spokoju domowego. Nieprzestrzeganie tych przepisów regulowanych przez obowiązujące prawo miejscowe w drodze uchwały grozi sankcją w postaci grzywny do 5 000 zł.

Reasumując – właściciele zwierząt chcący cieszyć się zarówno zdrowiem swych pupili jak również własnym spokojem powinni wziąć sobie wspomniane ustawowe obowiązki do serca, aby w przypadku rutynowej lub zgłoszonej przez mieszkańca interwencji i stwierdzenia opisanych uchybień - nikt nie miał do nikogo pretensji w przypadku nałożenia właściwej dla wykroczenia kary.

Red. SM Lubań
Zdjęcie poglądowe: iknurow.pl

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...