Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
19-06-2018

Uliczny słup oświetleniowy, kosz na odpady, elewacja budynku czy parkowa ławka to nie tablica ogłoszeń. Aby powiesić w takich miejscach afisz czy ogłoszenie trzeba mieć zgodę zarządcy lub właściciela obiektu.

Uliczny słup oświetleniowy, kosz na odpady, elewacja budynku czy parkowa ławka to nie tablica ogłoszeń. Aby powiesić w takich miejscach afisz czy ogłoszenie trzeba mieć zgodę zarządcy lub właściciela obiektu. Osoby, które pokuszą się do zrobienia sobie „nielegalnej reklamy” rozmieszczonej „gdzie popadnie” i bez zgody w/w podmiotów - muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną.

Zgodnie z art. 63a Kodeksu Wykroczeń - kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem, podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny (do 5 000 zł). Ponadto, w razie popełnienia wykroczenia można orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1 500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

Mimo wciąż rosnącej świadomości społecznej, nadal zdarzają się przypadki bezmyślnego rozklejania ulotek i ogłoszeń. W zdecydowanej większości przypadkach ujawnieni sprawcy wykroczenia o takim charakterze uświadamiają sobie, że była to prawdopodobnie najdroższa reklama tego formatu w ich życiu. A przecież mogło być inaczej.

Gdzie zatem możliwe jest legalne i zdecydowanie bardziej opłacalne ogłaszanie się na terenie miasta Lubań?

Od 1 marca 2013 r. słupy ogłoszeniowe usytuowane na terenie Lubania magistrat przekazał w zarząd miejscowemu Zakładowi Gospodarki i Usług Komunalnych.
Od tej pory obowiązuje zakaz samodzielnego plakatowania ponieważ usługę tę, po uiszczeniu stosownej opłaty, wykonuje ZGiUK. Szczegółowe informacje na ten temat zainteresowani mogą uzyskać na stronie www.zgiukluban.pl.

Dobrze jest zastanowić się nad tym, czy warto popadać w konflikt z prawem. Warto też pomyśleć, zanim zadziała zasada prawna „Dura lex, sed lex ” (łac. Twarde prawo, ale prawo) - wówczas nikt nie powinien mieć do nikogo pretensji.

Straż Miejska w Lubaniu apeluje do podmiotów gospodarczych jak również do osób fizycznych, aby wszelkiego rodzaju kolportaż ogłoszeniowy odbywał się zgodnie z obowiązującymi na terenie miasta przepisami prawa.

Red.Fot. SM Lubań

 

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...