Początek czerwca w SP 4 w Lubaniu to tradycyjny termin dwóch imprez związanych z książką i czytaniem: „Humanistyczne Bujanie w Chmurach” oraz akcja „Jak nie czytam, jak czytam”. Tegoroczne „Humanistyczne Bujanie w Chmurach” odbyło się 8 czerwca pod hasłem „Pokochaj literaturę fantasy”.
Tego samego dnia przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Jak nie czytam, jak czytam”.
W odróżnieniu od zwykłego bujania w chmurach, nasze szkolne „Humanistyczne Bujanie
w Chmurach” zaowocowało konkretnymi działaniami. Po pierwsze, tego dnia w szkole pojawiły się postacie znane z literatury fantasy np. hobbici, elfy, wróżki, wojownicy, jednorożce i inni bohaterowie. Korowód uczniów i nauczycieli w pomysłowych, kolorowych przebraniach przeszedł przez plac szkoły przy dźwiękach ze ścieżki filmowej „Gwiezdnych wojen”. Wokół placu powstała galeria plakatów wykonanych przez uczniów dotycząca znanych im książek i bohaterów fantasy. O godz. 10, w ramach akcji „Jak nie czytam, jak czytam”, przyłączyliśmy się do bicia rekordu w „Czytaniu w Jednym Momencie”. Wszyscy zebrani na placu wyciągnęli swoje książki (literaturę fantasy, oczywiście!) i rozpoczęliśmy czytanie. W poprzedniej edycji, w całej Polsce we wspólnym czytaniu wzięło udział 459 409 osób. O wynikach tegorocznej akcji poinformuje nas organizator, czyli Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i czasopismo „Biblioteka w Szkole”, we wrześniu. Z całą pewnością pobiliśmy nasz szkolny rekord w długości wspólnego czytania. W tym roku czytaliśmy o 2 minuty dłużej niż w roku 2016. Brawo My !!!
Kolejną atrakcją „Humanistycznego Bujania w Chmurach” były wykłady tematycznie związane z hasłem „Pokochaj literaturę fantasy” prowadzone przez zaproszonych gości, uczniów i nauczycieli naszej szkoły. Pan Jerzy Stachyra, fan „Gwiezdnych Wojen”, opowiedział nam wiele ciekawostek związanych z literaturą ,filmem i grami fantasy. Jak przystało na prawdziwego fana wystąpił w przebraniu bohatera z „Gwiezdnych Wojen”, co bardzo uatrakcyjniło jego wykład. Pan Piotr Kucznir wystąpił z wykładem pt. „Fakty i mity dotyczące historii naszego regionu”. Nauczyciel bibliotekarz Małgorzata Winiarska przygotowała dla nas prezentację multimedialną „Fantastyka w literaturze”. Przedstawiciele grupy RPG w składzie: Jarosław Bernacki, Mateusz Nuzban i Tomasz Gołąb zaprezentowali swoją wiedzę na temat gier fantasy. Pomiędzy wykładami można było odwiedzić wystawę klocków LEGO przygotowaną przez Pana Jarosława Mleczaka, a także zmierzyć się z „Torem Przeszkód z Nadplanety” zorganizowanym przez nauczycieli wychowania fizycznego.
Podsumowując, dzień obfitował w różnorodne wydarzenia, które dały uczestnikom dużo zabawy, a jednocześnie można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy.
red. Wioletta Paszkowska