Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
13-09-2017

Kolejne atrakcyjne miejsce do spędzania wolnego czasu powstaje we Frýdlancie na terenie tzw. Podzámčí.

Chodzi o ścieżkę edukacyjną ciągnącą się na terenie rezerwatu przyrody o nazwie Wzgórze Krzyżowe, gdzie powstaną tablice informacyjne oraz dwa nowe obszary rekreacyjne z widokiem na zamek i pałac. Budowa ścieżki jest możliwa dzięki czesko-polskiemu projektowi o nazwie „Wspólnie odkrywamy przyrodę i historię na ścieżkach edukacyjnych Frýdlantu i Lubania“.

- Chcemy pokazać ludziom, że Podzámčí ma swój urok i swoją historię. Podczas wizyty we Frýdlancie warto obejrzeć nie tylko sam zamek, ale też tereny znajdujące się poniżej. Uważam, że ścieżka edukacyjna mająca osiem przystanków i oferująca widok na dominantę miasta, przyciągnie turystów i mieszkańców. Poza tym ścieżka uprzystępni te tereny, które są obecnie zapomniane, mimo ich niewątpliwego uroku - mówi Burmistrz Frýdlantu Dan Ramzer.

Ścieżka edukacyjna będzie liczyć ok. 1. kilometra długości.
- Będzie to droga utwardzona mająca trzy czwarte metra szerokości zbudowana częściowo z oryginalnych kamieni i dopełniona żwirem. Częścią ścieżki będzie mostek zbudowany nad mokradłami, powstaną dwa miejsca służące do odpoczynku z widokiem na zamek Frýdlant. Zostanie obsadzona Aleja Przyjaźni, powstaną dwa przejścia kamienne, drewniana balustrada, znaki kierunkowe oraz jeden słup oświetlenia publicznego. Ścieżka będzie prowadzić od kortów tenisowych i łączyć się będzie z Drogą Krzyżową, która będzie również odnowiona w ramach kolejnego projektu - wyjaśnia Milan Kysela z wydziału inwestycji Urzędu Miasta Frýdlant.

Na całej długości trasy znajdować się będą tablice informacyjne, które przybliżą lokalną florę, faunę, geologię, omówiona na nich również będzie katastrofa kolejowa, mająca tam miejsce przed paroma laty.

Prace nad budową ścieżki rozpoczną się już w lipcu. - Najpierw będą wycięte drzewa, które wyznaczyli zarządcy lasów. Potem przyjdzie czas na prace budowlane na drodze i mostku. Całość powinna być ukończona do końca listopada - dodaje Milan Kysela.
W projekcie partnerem miasta Frýdlant jest polskie miasto Lubań, które będzie rewitalizować ścieżkę edukacyjną, łączącą miasto z parkiem przyrodniczym na Kamiennej Górze. Po polskiej stronie powstanie też nowa ścieżka w dolinie Gozdnicy.
Po zakończeniu budowy i renowacji ścieżek edukacyjnych zostaną stworzone o nich materiały promocyjne, aby informacje o nowych miejscach turystycznych szerzyły się wśród odbiorców. Planowany jest również konkurs fotograficzny i wydanie publikacji.

Przewidywane koszty projektu to 60.000 euro. Projekt o nazwie „Wspólnie odkrywamy przyrodę i historię na ścieżkach edukacyjnych Frýdlantu i Lubania“, numer rejestracyjny CZ.11.2.45/0.0/0.0/16_012/0000394. Projekt jest finansowany ze środków Unii Europejskiej / Europejskiego funduszu rozwoju regionalnego/ Funduszu mikroprojektów w Euroregionie Nysa realizowanego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020. Środki finansowe z EFRR są 30 tys. euro i środki z budżetu miasta Frýdlant 30 tys. euro.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...